Rejestracja
Darmowa rejestracja umożliwia personalizację portalu
Rejestracja
jeszcze kilka kliknięć i bedziesz mógł cieszyć się z dodatkowych, bezpłatnych funkcji portalu!
Autorzy
Tomasz Siwowski urodził się 11 kwietnia 1961 roku w Sanoku. Studiował na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej, które ukończył w roku 1985, broniąc pracę magisterską pt. \"Projekt techniczny modernizacji mostu na rzece Wisłoka w m. Bratkówka koło Jasła\". Praca została nagrodzona w konkursie Ministerstwa Komunikacji, a w 1987 r. zrealizowano przestawiony projekt.
Po ukończeniu studiów podjął pracę zawodową w Rejonie Dróg Publicznych w Rzeszowie, na stanowiskach kolejno majstra mostowego i inżyniera budowy. Po trzech latach pracy otrzymał uprawnienia wykonawcze w zakresie budownictwa mostowego. We wrześniu 1987 podjął pracę w charakterze asystenta w Zakładzie Budowy i Utrzymania Mostów Politechniki Rzeszowskiej (obecnie Katedra Mostów). Tomasz Siwowski kontynuuje pracę na Politechnice jako pracownik naukowo ? dydaktyczny, obecnie na stanowisku adiunkta.
W pracy naukowej zajmuje się głównie problemami wzmacniania i przebudowy istniejących obiektów mostowych, oceną ich nośności i trwałości eksploatacyjnej, ekspertyzami stanu technicznego, próbnymi obciążeniami i badaniami odbiorczymi mostów oraz opracowywaniem i wdrażaniem nowych technologii z zakresu budownictwa mostowego (materiały kompozytowe, betony niekonwencjonalne, stopy aluminium). W czerwcu 1994 roku obronił na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska pracę doktorską pt.: „Wytrzymałość zmęczeniowa połączeń ciernych w mostach stalowych”. Wyniki badań oraz zdobyte doświadczenie w zakresie budownictwa mostowego przekazuje w formie publikacji w branżowej prasie technicznej oraz na konferencjach krajowych i zagranicznych. Obecnie ma w dorobku ponad 70 publikacji naukowych oraz współautorstwo dwóch książek; „Prowizoryczne metody wzmacniania i odbudowy mostów” oraz „Podstawy utrzymania mostów”, wydanych przez Politechnikę Rzeszowską pod redakcją profesora Andrzeja Jarominiaka. Za osiągnięcia w pracy naukowej doktor Siwowski dwukrotnie otrzymał nagrodę Rektora PRz.
Jednocześnie jako adiunkt dr Tomasz Siwowski prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami, głównie w zakresie projektowania i technologii budowy mostów stalowych oraz utrzymania mostów. Jest także stałym wykładowcą szkoleń prowadzonych od kilku lat przez Katedrę Mostów Politechniki Rzeszowskiej dla pracowników administracji drogowej i przedsiębiorstw wykonawczych. Jako nauczyciel akademicki był promotorem kilkudziesięciu prac magisterskich absolwentów specjalności „budowa i utrzymanie mostów”, z których kilka zostało nagrodzone przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, lub Ministra Infrastruktury.
Dr inż. Tomasz Siwowski od roku 1990 był współwłaścicielem spółki cywilnej „Promost Consulting”, której zakres działalności obejmował projektowanie oraz wykonawstwo w branży drogowo – mostowej. W okresie 1990 – 1995 prowadził prace związane z budową i remontami ponad 20 obiektów mostowych. Od zakończenia studiów do chwili obecnej dr inż. Tomasz Siwowski czynnie pracuje w charakterze projektanta obiektów mostowych. Do chwili obecnej w ramach swojej działalności projektowej jest autorem lub współautorem ponad 100 projektów w branży drogowo – mostowej, w tym ponad 30 zrealizowanych obiektów mostowych.
Od grudnia 2000 r dr inż. Tomasz Siwowski jest Rzeczoznawcą Budowlanym w specjalności konstrukcyjno – inżynierskiej obejmującej projektowanie i wykonawstwo w zakresie mostów, wiaduktów, przepustów, tuneli, estakad nadziemnych i podziemnych, przejść komunikacyjnych oraz odcinków dróg, stanowiących dojazdy do tych budowli. Jest też członkiem następujących stowarzyszeń zawodowych: Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej (ZMRP); Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji (SITK); Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZiTB); International Association for Bridge and Structural Engineering (IABSE). Od grudnia 2000 dr inż. Tomasz Siwowski jest wiceprezesem Rady Wojewódzkiej Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) w Rzeszowie.
-
Strona głównaPrzykłady zastosowań betonów niekonwencjonalnych w polskim mostownictwie
Zmniejszenie trwałości istniejących konstrukcji z betonów zwykłych w warunkach coraz bardziej skażonego środowiska naturalnego wpłynęło na zintensyfikowanie prac badawczych w dziedzinie technologii betonu i poszukiwanie nowej generacji betonów o znacznie wyższej jakości.
...Politechnika RzeszowskaOpublikowano: 01-01-2008 -
Strona główna
Przykłady zastosowań betonów niekonwencjonalnych w polskim mostownictwie
Zmniejszenie trwałości istniejących konstrukcji z betonów zwykłych w warunkach coraz bardziej skażonego środowiska naturalnego wpłynęło na zintensyfikowanie prac badawczych w dziedzinie technologii betonu i poszukiwanie nowej generacji betonów o znacznie wyższej jakości.