• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wielozadaniowe pompy głębinowe

Opublikowano: 03-06-2020 Źródło: Dambat

Pompy głębinowe mają liczne zastosowania – od przemysłowych po domowe i rolnicze. Sprawdzają się m.in. w instalacjach wodociągowych i przeciwpożarowych, w systemach nawadniania, służą do pompowania wody ze studni głębinowych. Od lat urządzenia te są udoskonalane zarówno pod kątem funkcjonalności, wydajności, jak też emisji hałasu czy odporności na pracę bez wody. Są produkowane w licznych wariantach, coraz bardziej wszechstronne, odpowiadające na zróżnicowane potrzeby użytkowników.


Pompy głębinowe IBO Italy. Fot. Dambat Pompy głębinowe IBO Italy. Fot. Dambat

Przykładem nowoczesnych i bardzo wydajnych pomp głębinowych są urządzenia IBO Italy produkowane we Włoszech, konstruowane ze stali nierdzewnej z wykorzystaniem technologii Dry Run Pro, która zabezpiecza je przed zatarciem. W 2015 r. firma Dambat rozpoczęła współpracę z włoskimi fabrykami, co skutkowało wprowadzeniem na rynek nowej marki pomp głębinowych IBO Italy z włoskim rodowodem.

Bezpośredni nadzór nad produkcją powoduje, że firma jest w stanie dostarczać produkt najwyżej jakości, nie odbiegającej od światowych producentów, a brak kosztów utrzymania własnej fabryki wpływa na uatrakcyjnienie oferty cenowej.

Włoskie pompy głębinowe o podnoszeniu do 340 m

Pompy głębinowe serii FP4 (4’’) wielostopniowe i antypiaskowe mają kompaktową budowę z korpusem ssącym i tłocznym ze stali nierdzewnej (gatunek AISI 304) uzyskanej w technologii wax, która ma zapewniać wysoką wytrzymałość chemiczną w kontakcie z wodą. Ich konstrukcja oparta jest na pływających wirnikach, poruszających się niezależnie w komorach dyfuzorów. Urządzenia te występują w siedmiu rozmiarach: w czterech wykorzystano wirniki radialne i wyjścia tłoczne o średnicy 1,25’’, natomiast trzy pozostałe wyposażono w wirniki semiaksjalne oraz króćce o średnicy 2’’. Wszystkie posiadają zawory zwrotne.

Z perspektywy „od góry” króćca tłocznego obrót wału pompy odbywa się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Podczas pracy lustro wody nie powinno opaść niżej niż 1 m powyżej siatki wlotowej. Maksymalna średnica zewnętrzna pompy łącznie z osłoną kabla wynosi 98 mm. Może ona pracować w trybie ciągłym przy maksymalnej temperaturze cieczy do 35 st. C i takiej samej otoczenia. Posiada klasę szczelności IP68 oraz klasę izolacji F. Prędkość obrotowa silnika chłodzonego olejem wynosi 2850 RPM (rotacji na min.). Urządzenia te pracują zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. Maksymalna wysokość podnoszenia wody wynosi około 340 m, a wydajność do 30 m3/godz.

Nadają się do pompowania wody na cele spożywcze, znajdują zastosowanie w gospodarstwach domowych i rolnych, w instalacjach wodociągowych, w systemach nawadniania, instalacjach przeciwpożarowych oraz w przemyśle.

Pompy głębinowe IBO Italy. Fot. Dambat Pompy głębinowe IBO Italy. Fot. Dambat

Pompowanie wody z głębokości 200 m

Wielostopniowe pompy głębinowe IBO Italy AP6 przeznaczone są do 6-calowych odwiertów. Odlewy króćców tłocznych i ssących wykonywane są ze stali nierdzewnej AISI 304. Z tego samego materiału powstają zawory zwrotne, obudowa, wał i rotor, a także pokrywa dyfuzora. Urządzenia są wyposażone w króćce tłoczne o średnicy 3’’ oraz wbudowany zawór zwrotny. Wersje z silnikami o mocy do 5,5 kW mają korpusy ssące w standardzie NEMA (ang. National Electrical Manufacturers Association) przeznaczone do podłączenia silników 4-calowych. Z kolei w pompach z silnikami od 7,5 kW korpusy ssące umożliwiają podłączenie silników 6-calowych. Maksymalna średnica całkowita wraz z obudową kabla to 144 mm. Warunki pracy i zastosowania są w tych modelach takie same, jak w przypadku serii FP4. Maksymalna wydajność pompowania to 66 m3/godz., a podnoszenia – 812 m.

Dane techniczne silników IBO Italy olejowych:

  • klasa izolacji uzwojenia: F;
  • maksymalna głębokość zanurzenia: 200 m;
  • maksymalna liczba uruchomień: 30 x na godz.;
  • dopuszczalne wahania napięć: + 10%/- 10%;
  • maksymalna temperatura wody: 35°C;
  • zastosowany olej chłodzący: olej nietoksyczny;
  • montaż: poziomy/pionowy;
  • możliwość współpracy z falownikiem.

Pompy głębinowe o największej wydajności na zamówienie

Z kolei trzy modele pomp głębinowych IBO Italy FX6/FX8/FX10 są produkowane na zamówienie. Okres realizacji takiego zamówienia wynosi zaledwie 7–10 dni. Elementy hydrauliczne są wykonane z żeliwa, ale można też skonfigurować urządzenia z użyciem wirników mosiężnych. Króciec tłoczny pomp ma średnicę 5”, a w zależności od potrzeb może zostać wyprodukowany w wersji gwintowanej lub zakończony flanszą. Modele o mocy do 26 kW są wyposażone w silniki o średnicy 6’’, a w tych o mocach wyższych zamontowano jednostki 8-calowe. Maksymalne średnice pomp (z osłoną kabla) wynoszą dla modeli FX6, FX8, FX10 maksymalnie 6, 8 i 10’’. Maksymalne wydajności pomp wynoszą: FX6 – 100 m3/godz.; FX8 - 210 m3/godz.; FX10 - 330 m3/godz.

Dane techniczne silników IBO Italy wodnych:

  • obroty: 2850 RPM;
  • stopień ochrony: IP 68;
  • klasa izolacji uzwojenia: Y;
  • maksymalna głębokość zanurzenia: 100 m;
  • maksymalna liczba uruchomień: 7 x na godz.;
  • dopuszczalne wahania napięć: + 10%/- 10%;
  • maksymalna temperatura wody: 30°C;
  • zastosowany płyn chłodzący: woda;
  • minimalny przepływ: 0,5m/s;
  • montaż: pionowy;
  • możliwość współpracy z falownikiem.

Pompy głębinowe IBO Italy - typoszereg FX. Fot. Dambat Pompy głębinowe IBO Italy - typoszereg FX. Fot. Dambat

Pompy z typoszeregów FX mają bardzo szerokie zastosowanie. Są wykorzystywane m.in. w gospodarstwach rolnych, instalacjach wodociągowych, systemach nawadniania, instalacjach ppoż. Oraz w rozwiązaniach przemysłowych.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia