• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2016

Opublikowano: 13-06-2016 Źródło: inzynieria.com

W dniach 14-16 czerwca w Krakowie odbyła się XIV Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. Wydarzenie to od lat stanowi doskonałą okazję do spotkań fachowców z branży z Polski i zagranicy. Jak zwykle, sporo uwagi poświęcono zagadnieniom związanym z wykorzystaniem technologii bezwykopowych w projektach budowy i renowacji sieci. Tegorocznej konferencji towarzyszyło hasło: WIEDZA – BIZNES – ATRAKCJE i zgodnie z nim ułożony został program.


Panel dyskusyjny: Możliwości pozyskania środków unijnych oraz inne opcje finansowania inwestycji w nowej perspektywie unijnej.  fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Panel dyskusyjny: Możliwości pozyskania środków unijnych oraz inne opcje finansowania inwestycji w nowej perspektywie unijnej. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Po raz kolejny goście zostali zaproszeni na tereny Zakładu Uzdatniania Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie. Jak co roku, w czerwcowym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele firm inwestorskich, wykonawczych, producenckich i biur projektowych, a także uniwersyteckie autorytety z branży. Tegoroczna edycja przyciągnęła ponad 600 osób, w tym 320 zarejestrowanych uczestników, którzy mieli okazję wysłuchać blisko 50 referatów i prezentacji. Blisko 300 osób przybyło, by obejrzeć wystawę maszyn, urządzeń oraz osprzętu stosowanego w pracach bezwykopowych oraz aby porozmawiać z przedstawicielami zaprzyjaźnionych firm.

WARSZTATY - planowanie inwestycji z wykorzystaniem bezwykopowych metod budowy

Właściwe obrady konferencyjne poprzedziły jednodniowe warsztaty, które odbyły się 14 czerwca. Były one adresowane do specjalistów, zainteresowanych i zawodowo związanych z wykorzystywaniem technologii bezwykopowych. Dotyczyły takich zagadnień, jak: technologia wiercenia otworów kierunkowych HDD; projektowanie horyzontalnych przewiertów sterowanych HDD w ramach inwestycji związanych z budową gazociągów przesyłowych; badania geotechniczne wykonywane dla potrzeb horyzontalnych wierceń kierunkowych HDD; wybrane aspekty projektowe stosowania rur PE w technikach HDD oraz zasady planowania trajektorii otworu. Wieczorem uczestnicy mieli okazję do wymiany opinii oraz integracji w trakcie biesiady grillowej oraz atrakcji zorganizowanych na świeżym powietrzu.

SESJA PLENARNA

Główna część Konferencji rozpoczęła się 15 czerwca, gdy Paweł Kośmider, organizator wydarzenia i prezes Wydawnictwa INŻYNIERIA, dokonał uroczystego otwarcia. Gości powitał też w imieniu Partnera Strategicznego Konferencji Ryszard Langer – prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie, jak również prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak – rektor Politechniki Krakowskiej oraz prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, prorektor, a zarazem rektor elekt Politechniki Wrocławskiej.

Jak podkreślił prof. Furtak, Konferencja ta skupia w jednym miejscu osoby, które w branży „mają coś do powiedzenia”, pozwala na spotkania twarzą w twarz i rozmowy o sprawach istotnych dla sektora. Podkreślił programową różnorodność wydarzenia, obejmującego zarówno obrady konferencyjne, panele, wystawę sprzętu i promocji usług, jak i warsztaty, pozwalające od strony praktycznej poznać najważniejsze zagadnienia z branży.Obrady podczas konferencji Obrady podczas konferencji

Ile wart jest rynek technologii bezwykopowych w USA?

W trakcie sesji plenarnej Bernard P. Krzys (Benjamin Media, Inc.) przybliżył aktualny stan branży bezwykopowej i perspektywy na przyszłość. Zarysował historię i rozwój poszczególnych metod bezwykopowych. Przypomniał, że np. początki stosowania technologii HDD w USA przypadały na wczesne lata 70. ubiegłego wieku. W tym samym czasie w Japonii zaczęło się natomiast rozwijać mikrotunelowanie. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 50 największych firm z branży, rynek technologii bezwykopowych w Ameryce Północnej jest wart 8 mld USD. W ciągu ostatnich pięciu lat przy użyciu metod bezwykopowych zrealizowano 32 tys. projektów. Omówił również wpływ Międzynarodowego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych (ang. International Society for Trenchless Technology) i innych ośrodków badawczo-rozwojowych na ten sektor. Skupił się m.in. na szczególnie ważnych bezwykopowych projektach renowacyjnych i budowlanych w Ameryce Północnej (tzw. Projekty Roku 2015 wg magazynu „Trenchless Technology”, opisywanych również w „Inżynierii Bezwykopowej” 1/2016 [61]). Podkreślił również wagę pierwszego tzw. Światowego Dnia Bezwykopowego (World Trenchless Day), który przypada na 22 września 2016 r. To globalne wydarzenie ma wpłynąć na świadomość społeczną w zakresie rozwoju i wykorzystywania technologii bezwykopowych.

Bernard P. Krzys, Benjamin Media, Inc. Bernard P. Krzys, Benjamin Media, Inc.

Stan obecny i perspektywy inwestycji infrastrukturalnych w sektorze wod-kan

O stanie gospodarki wodno-ściekowej i wynikających z tego perspektywach w zakresie niezbędnych inwestycji opowiedział dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o. Podkreślił, że polskie przedsiębiorstwa wod-kan były w ostatnim dziesięcioleciu „poligonem doświadczalnym” zastosowania nowych technologii w Europie.

Wiele nowych technologii zostało u nas wdrożonych, odnowiliśmy cały system wodociągowy i kanalizacyjny w oparciu o bardzo dobre rozwiązania – mówił. Dodał, że mamy bardzo duże osiągnięcia w dziedzinie różnorodnych technologii, w tym bezwykopowych. W efekcie, gdy jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku przedstawiciele polskiej branży jeździli do krajów zachodnich, by uczyć się i podpatrywać tamtejsze rozwiązania, dziś zagraniczne „wycieczki” przyjeżdżają do Polski, by zobaczyć nowoczesne instalacje.
Prelegent omówił również potrzeby budowy ujęć i stacji uzdatniania wody – jak wynika z danych statystycznych, na jedną oczyszczalnię w Polsce przypadają dwie do trzech stacji uzdatniania wody. Podkreślił, że widoczny jest trend dotyczący zmniejszania się liczby małych ujęć wody, co jest kierunkiem pożądanym. Przedstawił rozwój sieci wod-kan w latach 1989–2014 i biorąc pod uwagę obecne tempo wzrostu, stwierdził, że inwestycje w branży są niezbędne jeszcze przez około 20–25 lat, aby zurbanizowany teren naszego kraju został pokryty siecią wodociągową i kanalizacyjną. Podsumował, że konieczne są dalsze inwestycje w zakresie sieci wodociągowej – będą one prowadzone w tempie umiarkowanym, szczególnie w terenach wiejskich. Znacznie bardziej intensywnie będzie rozwijana sieć kanalizacyjna.

dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o. dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o.

Dodał, że ilość oczyszczalni ścieków w Polsce uległa nasyceniu. Po roku 2015 r. konieczne jest wybudowanie zaledwie 91 tego typu obiektów. Wszystkie większe oczyszczalnie ścieków w miastach zostały już wybudowane, zaś małe i nieefektywne obiekty będą zlikwidowane. Zwrócił też uwagę na to, że niezbędne są inwestycje w gospodarce odpadowej (osadowej).

 

Nowelizacja prawa zamówień publicznych w praktyce

Ze szczególnym zainteresowaniem słuchaczy spotkał się referat prezentowany przez Wiolettę Kubicę, zastępcę dyrektora ds. zakupów w MPWiK S.A. w Krakowie. Omówiła w nim najważniejsze zmiany w systemie zamówień publicznych, związane z wdrażeniem do krajowego systemu prawnego postanowienia dyrektywy klasycznej 2014/24/UE i sektorowej 2014/25/UE. Nowelizacja przyjęta przez Sejm 13 maja br. zakłada uproszczenie procedur związanych z udzielaniem zamówień publicznych. Wprowadzone zmiany mają na celu likwidację patologii rynku zamówień publicznych oraz odciążenie wykonawców od obowiązku przedstawiania dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu. Głównym przesłaniem dokumentu jest niewykluczanie wykonawców z postępowania. W zakresie kryterium oceny ofert wprowadzono szerszy katalog kryteriów pozacenowych. Projekt zakłada też elektronizację procesu udzielania zamówień publicznych. Kubica przybliżyła takie zagadnienia, jak m.in. obowiązkowe sporządzanie planów zamówień, ułatwienia dla wykonawców, klauzule społeczne czy potencjał podmiotu trzeciego.

Nowelizacja prawa zamówień publicznych – praktyczne aspekty stosowania ustawy dla Wykonawców i Zamawiających – Wioletta Kubica, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie Nowelizacja prawa zamówień publicznych – praktyczne aspekty stosowania ustawy dla Wykonawców i Zamawiających – Wioletta Kubica, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie

BEZWYKOPOWA BUDOWA

Podobnie jak w poprzednich latach, obrady konferencyjne skupiały się wokół dwóch głównych zagadnień: bezwykopowej budowy i bezwykopowej renowacji. W obrębie tych tematów referaty zostały pogrupowane w trzy sesje tematyczne i prezentowano je równolegle w dwóch osobnych salach. Wystąpienia koncentrowały się zarówno na konkretnych przykładach z placów budów, jak i na zagadnieniach teoretycznych i problemowych.

Jak przebiegała budowa największego kolektora w Polsce z zastosowaniem technologii mikrotunelowania?

Krzysztof Michalczuk z Inżynierii Rzeszów SA przedstawił referat dotyczący budowy największego kolektora w Polsce z zastosowaniem technologii mikrotunelowania, tj. kolektora Burakowskiego „Bis” w Warszawie. Przybliżył słuchaczom proces realizacji robót wiertniczych z wykorzystaniem tarczy płuczkowej. Podkreślił, że w przypadku prowadzania robót tunelowych z wykorzystaniem tarcz płuczkowych i wykonywaniu obliczeń związanych ze stabilizacją czoła odwiertu, istotna jest analiza parametrów geotechnicznych w warunkach bez odpływu z uwagi na znaczącą szybkość tunelowania, dochodzącą nawet do kilkudziesięciu metrów na dobę (nawet 30 m/24 godz.).

Omówił m.in. mechanizm powstawania przesłony, mającej za zadanie przekazać na przodek siłę równoważącą parcie gruntu oraz wody gruntowej. Zawiesina bentonitowa podczas mikrotunelowania wykorzystywana jest również do smarowania pobocznicy rurociągu w celu zmniejszenia oporów tarcia. Zmniejszenie wartości oporu tarcia ma zasadnicze znaczenie przy projektowaniu jak najdłuższych odcinków mikrotunelowania, przekraczających 1000 m. Prawidłowe obliczenie sił przeciskowych determinuje również bezpieczeństwo prowadzenia robót wiertniczych. Udowodnił, że odpowiedni dobór receptury zawiesiny bentonitowej w zależności od warunków geologiczno-inżynierskich oraz prawidłowa jej aplikacja pozwala zminimalizować ryzyko zakleszczenia rurociągu podczas prac wiertniczych.

Budowa największego kolektora w Polsce z zastosowaniem technologii mikrotunelowania – Krzysztof Michalczuk, Inżynieria Rzeszów SA / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Budowa największego kolektora w Polsce z zastosowaniem technologii mikrotunelowania – Krzysztof Michalczuk, Inżynieria Rzeszów SA / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

W tym bloku zagadnień prelegenci poruszali również takie tematy, jak m.in.: wykonanie i utrzymanie otworu wiertniczego w technologii HDD; bezwykopowe technologie układania gazociągów o dużych średnicach; najważniejsze problemy wynikające z aplikacji płynów wiertniczych w technologii HDD; problemy z cyrkulacją płuczki w otworach wiertniczych; analiza geologiczna i geotechniczna pod kątem wystąpienia awarii wiertniczych czy przesłanki inwestora do opracowania dokumentacji projektowej ze szczególnym uwzględnieniem części technologicznej. 

BEZWYKOPOWA RENOWACJA

Kraków znacząco zyskał na wykorzystywaniu bezwykopowych metod renowacji

Dr inż. Tadeusz Żaba z MPWiK S.A. w Krakowie zwrócił uwagę na to, że przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru technologii budowy lub odnowy przewodów wod-kan należy przeanalizować wszystkie uwarunkowania w obszarach: technicznym, ekonomicznym i ekologicznym. Przybliżył również zakres działalności Krakowskich Wodociągów, program renowacji sieci wodociągowej w latach 2005–2015 oraz stosowane w tym celu technologie. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu dominowało cementowanie, zaś od około pięciu lat renowacja przy użyciu linera lub compact pipe. Realizacja 10-cioletniego programu renowacji sieci wodociągowej metodami bezwykopowymi przyczyniła się do znaczącej poprawy jakości wody i wskaźnika w zakresie awaryjności w krakowskiej sieci wodociągowej. Omówił również program renowacji sieci kanalizacyjnej na lata 2013–2016, w dalszym zakresie poprawiający poziom niezawodności funkcjonowania systemu kanalizacyjnego Krakowa. Podkreślił, że zrealizowane dotychczas prace pozwoliły na wyeliminowane zjawiska przesączania ścieków do gruntu i zapadnięć terenu, a zatem i uszkodzeń ciągów komunikacyjnych.

Obrady podczas konferencji Obrady podczas konferencji

Tradycyjnie czy bezwykopowo? Które metody są bardziej korzystne pod względem ekonomicznym?

Analizę kosztów budowy sieci wodociągowej metodą tradycyjną i bezwykopową przedstawił dr inż. Florian G. Piechurski z Politechnii Śląskiej. Zaprezentował on analizy obejmujące budowę sieci wodociągowej w centrum miasta, w terenie silnie zurbanizowanym, sieci wykonywanej na terenie wewnętrznym inwestora oraz sieci, która również została zrealizowana na terenie wewnętrznym inwestora przy głębokości ułożenia sieci wynoszącej 3,5 m. Analizy kosztów budowy wodociągów w tych trzech przypadkach wykazały, iż zastosowanie metody bezwykopowej HDD jest bardziej opłacalne (aż o kilkadziesiąt procent) niż tradycyjnej metody wykopowej. Wśród innych zalet technologii bezwykopowych wymienił m.in.: minimalizację robót ziemnych, ograniczenie robót rozbiórkowych i odtworzeniowych, szybkie tempo realizacji inwestycji czy eliminację ryzyka związanego z uszkodzeniem istniejącego uzbrojenia.

Analiza kosztów budowy sieci wodociągowej metodą tradycyjną i bezwykopową – dr inż. Florian G. Piechurski, Politechnika Śląska / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Analiza kosztów budowy sieci wodociągowej metodą tradycyjną i bezwykopową – dr inż. Florian G. Piechurski, Politechnika Śląska / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Technologie bezwykopowe a retencjonowanie wód opadowych

Beata Nienartowicz z Politechniki Wrocławskiej przedstawiła przygotowany wspólnie z prof. dr hab. inż. Cezarym Madryasem referat poświęcony technologiom bezwykopowym wykorzystywanym do budowy zbiorników retencyjnych. Przybliżyła informacje dotyczące zagrożeń, jakie dla obszarów miejskich wynikają z występowania deszczy nawalnych. Problem ten urósł do rangi problemów podstawowych w ciągu ostatnich kilkunastu lat i jest najprawdopodobniej wynikiem zmian klimatycznych w skali globalnej. Z jego rozwiązaniem związane są różnorodne działania techniczne, w tym budowa zbiorników retencyjnych. Omówiła wybrane typy takich konstrukcji (w USA i Japonii) ze wskazaniem na obiekty, które dzięki zastosowaniu technologii bezwykopowych mogą być wykonywane nawet w zwartej zabudowie miejskiej.

W ramach bezwykopowej renowacji odbyły się również prelekcje dotyczące m.in.: możliwości zwiększenia obciążeń nad dawno ułożonymi rurociągami podziemnymi; renowacji kanałów wielkośrednicowych; bezwykopowej metody renowacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na przykładzie Krakowa; analizy stateczności zespolonego układu rura–wykładzina ściśle pasowana w oparciu o wytyczne DWA-A 143-2; problematyki oceny parametrów technicznych renowacyjnych powłok żywicznych, formowanych i utwardzanych na miejscu czy krzywych starzenia się przewodów.

Technologie bezwykopowe a retencjonowanie wód opadowych - Beata Nienartowicz, Politechnika Wrocławska / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Technologie bezwykopowe a retencjonowanie wód opadowych - Beata Nienartowicz, Politechnika Wrocławska / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

PANELE DYSKUSYJNE

Stałym punktem konferencji są panele dyskusyjne, w trakcie których zaproszeni goście prowadzą debatę na istotne i aktualne dla branży tematy. W tym roku odbyły się trzy takie spotkania. Panel dotyczący możliwości pozyskania środków unijnych oraz innych opcji finansowania inwestycji w nowej perspektywie unijnej poprowadził Piotr Ziętara (wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający MPWiK S.A. w Krakowie). Udział w nim wzięli: Robert Bażela (kierownik Zespołu Analiz Technicznych WFOŚiGW Kraków), Marek Borkowski (wiceprezes zarządu AQUANET S.A.), Artur Chrostowski (zastępca dyrektora, kierownik działu Pion Rozwoju – Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawa S.A.), a także dr inż. Tadeusz Rzepecki (prezes Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o.).

W trakcie następnej debaty jej uczestnicy starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: czy ma sens projektowanie robót polegających na bezwykopowej renowacji kanałów sanitarnych i deszczowych? Podczas spotkania moderowanego przez Tomasza Latawca (SIDiR, Niezależny Inżynier Konsultant, Ekspert i Rozjemca FIDIC, Arbiter) poruszano kwestie prawne i techniczne. W panelu udział wzięli: Wioletta Kubica (zastępca dyrektora ds. zakupów, pełnomocnik zarządu ds. udzielania zamówień w MPWiK S.A. w Krakowie), Michał Skorupski (KPMG, dyrektor w Zespole Doradczym dla Administracji Publicznej i Infrastruktury), Stanisław Szczekarewicz (prezes GSG Industria sp. z o.o.).

Ostatni z paneli, poruszający temat roli standardów technicznych w procesie inwestycyjnym, moderował Robert Osikowicz (ROE). Towarzyszyli mu: Krzysztof Gąszcz (doradca ds. technologii wiertniczych, CETCO - POLAND, CETCO Sp. z o.o. S.K.A.), Roland Kośka (kierownik Działu Przygotowania i Monitoringu, Pion Inwestycji, GAZ-SYSTEM S.A.), Michał Miziewicz (kierownik projektu, kierownik budowy, ZRUG sp. z o.o.) oraz Tomasz Siarczyński (prezes Hoster sp. z o.o.).

Panel dyskusyjny: Rola standardów technicznych w procesie inwestycyjnym Panel dyskusyjny: Rola standardów technicznych w procesie inwestycyjnym

POKAZY TECHNOLOGII NA ŻYWO

W trakcie konferencji odbyły się trzy pokazy technologii, podczas których uczestnicy wydarzenia mogli na własne oczy zobaczyć: montaż kształtki „kapeluszowej” utwardzanej promieniami UV (BLEJKAN S.A.); funkcjonalność pracy i możliwości techniczne innowacyjnej próżniowej ładowarki ssącej firmy CAPPELLOTTO (Inter Global sp. z o.o.) oraz aplikację powłoki polimocznikowej 3M™ Scotchkote™ 2400 (Terlan sp. z o.o.). Pokazy, jak zwykle, zgromadziły liczne grono obserwatorów.

WYSTAWA

W ciągu trzech dni konferencyjnych dostępna była również wystawa, podczas której na 32 stoiskach wystawienniczych można było obejrzeć maszyny, urządzenia czy osprzęt stosowany w pracach bezwykopowych. Ekspozycja pozwalała też odwiedzającym, zarówno gościom zarejestrowanym, jak i tym, którzy nie byli uczestnikami konferencji, na poznanie zakresu usług specjalistycznych firm z branży bezwykopowej oraz bezpośrednie rozmowy z ekspertami z danej dziedziny. Bezpośredni kontakt w jednym miejscu z producentami i dostawcami sprzętu, technologii oraz różnorodnych usług to m.in. możliwość poznania nowości technologicznych czy nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych.

Na terenie wystawienniczym zewnętrznym zaprezentowały się następujące firmy:

Stoiska wewnątrz obiektu konferencyjnego miały takie firmy, jak:

Zobacz fotogalerię z wystawy, pokazów technologii

NAGRODY TYTAN 2016

Zgodnie z tradycją 15 czerwca odbyła się uroczysta gala, w trakcie której poznaliśmy laureatów nagrody TYTAN 2016. W kategorii „projekt roku – nowa instalacja” statuetkę otrzymało konsorcjum firm: Hoster sp.  z o.o. i ZRB Janicki. Wyróżnienie w postaci tytanowego laura inwestora trafiło do Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. TYTAN w kategorii „projekt roku – renowacja” trafił do spółki BLEJKAN S.A., a tytanowego laura inwestora odebrał przedstawiciel Wodociągów Krakowskich. Kolejną kategorią był „europejski projekt w technologiach bezwykopowych” – nagrodę otrzymało konsorcjum firm: Inżynieria Rzeszów S.A.; Besta Przedsiębiorstwo Budowlane sp. z o.o.; Sack Invent Poland sp. z o.o.; Abikorp Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych sp. z o.o., natomiast tytanowego laura otrzymały Wodociągi Warszawskie. W następnej kategorii – „mały projekt bezwykopowy” – zwyciężyła spółka TERLAN sp. z o.o., a wyróżnienie w postaci tytanowego laura inwestora przyznano spółce AQUANET S.A.

Ostatni TYTAN – za „produkt roku” – trafił do firmy Uponor Infra sp. z o.o. Wszystkie firmy nominowane nagrodzono również po raz pierwszy specjalnymi wyróżnieniami.
Po części oficjalnej goście mieli okazję obejrzeć pokaz iluzjonisty – Przemysława Lieske i bawić się przez resztę wieczoru przy dźwiękach muzyki czy spędzając czas w mini kasynie.

Zobacz fotogalerię z uroczystej gali, rozdania nagród TYTAN oraz Biesiady

 

Laureaci nagród:

TYTAN 2015

TYTAN 2014

TYTAN 2013

TYTAN 2012

TYTAN 2011

TYTAN 2010

TYTAN 2009

TYTAN 2008

TYTAN 2007

TYTAN 2006

TYTAN 2005

TYTAN 2004

TYTAN 2003

 

AKADEMIA INŻYNIERII

Wiedza w XXI w. to również, a może przede wszystkim, nowe kanały komunikacji. Organizator konferencji – Wydawnictwo INŻYNIERIA doskonale zdaje sobie z tego sprawę i idąc z duchem czasu, wdraża nowe rozwiązanie. Podczas spotkania na krakowskich Bielanach zaprezentowany został projekt on line – Akademia Inżynierii. Rozpoczęły się również zapisy do pierwszego e-kursu pod patronatem firmy BLEJKAN. W najbliższych miesiącach przedstawione zostaną kolejne działania w sieci Internet, nad którymi aktualnie trwają prace.

 

KONKURSY

Tegoroczną nowością, a zarazem dobrym sposobem na integrację uczestników, była organizacja kilku konkursów na stoiskach firmowych. Uczestnicy tej zabawy mieli również szansę na wygranie atrakcyjnych nagród – a nie było to łatwe, gdyż konkursy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, więc konkurencja była spora.

Uczestnicy zostali również poproszeni o wybór najlepszego prelegenta. Zdecydowana większość ankietowanych uznała, że na to miano w tym roku zasłużyła Wioletta Kubica, zastępca dyrektora ds. zakupów w MPWiK S.A. 
Organizatorzy kierują serdecznie podziękowania do wszystkich Sponsorów, Patronów i Partnera Konferencji, jak i do Prelegentów oraz licznie przybyłych do Krakowa Gości. Dziękują za zaangażowanie w obrady i dyskusje, jednocześnie zapraszając na przyszłoroczną konferencję, która odbędzie się w czerwcu 2017 r.

OPINIE UCZESTNIKÓW

Podobnie, jak w latach ubiegłych, również i w tym roku uczestnicy Konferencji zostali poproszeni o wypełnienie ankiety i ocenę wydarzenia. Ponadto, w celu uzyskania pełnego obrazu, przeprowadzono również uzupełniającą ankietę drogą telefoniczną. Z zebranych danych wynika, że aż 88% ankietowanych oceniło Konferencję jako spełniającą ich oczekiwania, a ponad 82% wystawiło warsztatom notę dobrą lub bardzo dobrą. 75% osób uznało, że organizacja spotkania zasługuje na ocenę dobrą lub bardzo dobrą. Pojawiły się takie opinie, jak np.: „wysoki poziom merytoryczny”, „inspirujące warsztaty”, „mało jest takich konferencji”, „jedna z najlepszych konferencji, w jakich kiedykolwiek uczestniczyłem” czy „konkursy były strzałem w dziesiątkę”. Aż 94% ankietowanych przyznało, że wyjeżdżając z Krakowa miało odczucie, że dowiedzieli się czegoś nowego, istotnego, co może się okazać użyteczne w niedalekiej przyszłości. Pokrywa się to z danymi dotyczącymi chęci uczestniczenia w przyszłorocznej edycji – aż 88% osób wyraziło chęć udziału w wydarzeniu w 2017 r. Uczestnicy przekazali również swoje uwagi na temat tego, jaką tematykę warto byłoby poruszyć w trakcie przyszłorocznej Konferencji.

Dziękujemy za pochlebne opinie, wszystkie uwagi są dla organizatorów bardzo cenne i pomogą w obraniu właściwego kierunku w przyszłości.


 


 

XIV Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” to projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.


Zobacz wideorelację z Konferencji "INŻYNIERIA Bezwykopowa" 2016

Zobacz fotogalerię z Konferencji "INŻYNIERIA Bezwykopowa" 2016

Relacja z Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa" 2015

AKADEMIA

Widza w XXI w. to również, a może przede wszystkim, nowe kanały komunikacji. Organizator konferencji – Wydawnictwo INŻYNIERIA doskonale zdaje sobie z tego sprawę i idąc z duchem czasu, wdraża nowe rozwiązanie. Podczas spotkania na krakowskich Bielanach zaprezentowany został projekt on line – Akademia Inżynierii. Rozpoczęły się również zapisy do pierwszego e-kursu pod patronatem firmy BLEJKAN. W najbliższych miesiącach przedstawione zostaną kolejne działania w sieci Internet, nad którymi aktualnie trwają prace.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia