Dostęp do szerokopasmowego Internetu doprowadzanego światłowodami do domów (FTTH) lub budynków biurowych (FTTB) zwiększył się w Europie aż o 23%, czyli do 44,3 mln abonentów – wynika z Europejskiego rankingu FTTH/B opracowanego FTTH Council Europe. Wśród nich są abonenci z Polski, która już po raz drugi znalazła się w Rankingu FTTH.

Nasz kraj zadebiutował w rankingu w roku 2015, na 28. pozycji. Od tego czasu zwiększyliśmy wskaźnik dostępu gospodarstw domowych do sieci światłowodowej o 1,5% (z 1 do 2,5%). Dzięki temu trafiliśmy na 23. miejsce, zostawiając w tyle Niemcy, które, tak samo jak Polska, pojawiły się w rankingu rok temu. 

Cieszymy się, że możemy być świadkami tak ogromnego rozwoju w dziedzinie wdrażania technologii FTTH oraz wejścia do rankingu dwóch nowych państw – skomentował Ronan Kelly, prezes FTTH Council Europe. Wizja europejskiego społeczeństwa gigabitowego, przedstawiona przez Komisję Europejską, pozwala mieć nadzieję na powszechne, wysokoprzepustowe sieci, które będą służyć społeczeństwu i utrzymają Europę w czołówce rozwoju ekonomicznego. Oczywiście, jeszcze wiele jest do zrobienia, ale idziemy we właściwym kierunku, by uczynić Europę światowym liderem cyfrowym – dodał. 

Konieczne działania władz

Nie bez znaczenia w kwestii rozwoju są działania władz państwowych poszczególnych krajów europejskich. W Irlandii rządowy plan wdrożenia sieci szerokopasmowej na skalę krajową został zmieniony tak, aby uwzględnić konieczność użycia infrastruktury opartej na FTTH. W Wielkiej Brytanii rząd przeznaczył specjalne środki na wprowadzenie FTTH. Również takie kraje jak Belgia i Włochy zmierzają w kierunku stworzenia środowiska przyjaznego światłowodom i technologii FTTH/B. 

Czytaj także: "Polskie zapasy ropy i gazu są wystarczające?"