Do roku 2012 zostaną wycofane z użycia wszystkie żarówki tradycyjne, halogenowe oraz pozostałe, nie spełniające minimalnych w zakresie efektywności energetycznej. Takie są wytyczne KE wynikające z rozporządzenia w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE w stosunku do wymogów dotyczących ekoprojektu dla bezkierunkowych lamp do użytku domowego.

Unijne przepisy dotyczą źródeł światła, jakie są wyprodukowane i sprzedane przez producenta lub importera po 1 września br. Z drugiej strony hurtownicy i sprzedawcy detaliczni mogą sprzedawać zapasy również po upłynięciu tego terminu. Ostatecznie więc tradycyjne żarówki zostaną wycofane z rynku do 2012 r.

Od września br. wycofywane są żarówki przezroczyste o mocy 100W lub większej. Do roku 2010 znikną z półek żarówki o mocy 75 W, do 2011 r. - 60 W a wszystkie pozostałe o mniejszych mocach - do 2012 r.

Wprowadzone w marcu przez UE nowe wymagania w sprawie funkcjonalności źródeł światła (czas rozpoczęcia działania, trwałość itd.) dotyczą też tego, by na rynku można było dostać jedynie źródła wysokiej jakości. Konieczne będzie umieszczanie przez producentów na opakowaniu dodatkowych informacji, które pomogą konsumentowi w dokonaniu właściwego wyboru i ocenieniu, czy produkt będzie spełniał jego wymagania.

Rozporządzenie unijne w sprawie żarówek to tylko jedno z wielu działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej i optymalizacji oddziaływania na środowisko. W dalszej kolejności pod lupę KE będą brane inne produkty jak np. telewizory, pralki, silniki elektryczne, kotły grzewcze i.in.