Inteligentne sieci to dla konsumentów liczne korzyści, jak np. oszczędności dla firm energetycznych czy pozytywne efekty dla środowiska naturalnego. Jednak aby móc korzystać z tych sieci konieczna będzie instalacja odpowiednich urządzeń. Zdaniem Federacji Konsumentów w tym przypadku niewiedzę klientów mogą wykorzystać oszuści.

Jak oszukiwano przy montażu inteligentnych liczników w innych krajach?

Tak właśnie było w innych krajach unijnych, jak np. w Hiszpanii czy we Włoszech. Jak podkreśla Kamil Pluskwa-Dąbrowski, prezes Rady Krajowej Federacji Konsumentów, pojawiły się tam praktyki oszustw związanych z instalacją inteligentnych liczników. Przykładowo dochodziło do np. wymiany liczników za pieniądze, kradzieży dotychczasowych urządzeń czy instalacji liczników bez informowania klientów o tym, że zmienili tym samym dostawcę energii elektrycznej.

Dlatego też – w opinii Federacji Konsumentów – ważne jest, aby firmy energetyczne informowały klientów o instalacji inteligentnych liczników w jasny sposób,  a także współpracowały z organami samorządu terytorialnego i spółdzielniami mieszkaniowymi.

Na co zwracać uwagę przy wymianie liczników na inteligentne?

  • Inteligentne liczniki prądu mają prawo instalować wyłącznie wyznaczeni przez spółkę energetyczną specjaliści.
  • Instalator nie ma prawa żądać od klienta żadnych pieniędzy za dokonanie instalacji licznika, gdyż jest on własnością operatora energetycznego.
  • O wymianie liczników powinny informować ogólnodostępne plakaty umieszczane na kilka dni przed wymianą, a w miejscach, gdzie nie można będzie zastać mieszkańców, zostawiane są informacje z prośbą o kontakt z operatorem energii.
  • Wymiana licznika powinna odbyć się w ciągu 20 minut i konieczne jest odłączenie prądu (na czas wymiany licznika) – podpowiada „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Jak przebiega instalacja inteligentnego licznika?
Najpierw monter inteligentnego licznika zapisuje stan liczydła starego licznika, a potem w tym samym miejscu instaluje nowe urządzenie i odnotowuje jego stan początkowy.  Następnie zakłada plomby i przekazuje klientowi dokument potwierdzający wymianę licznika - ważne jest, aby zapisane w nim były dane starego i nowego licznika oraz stany ich liczydeł.