Zdaniem Federacji Konsumentów wdrożenie inteligentnych sieci energetycznych na polski rynek może wiązać się z zagrożeniami dla klientów. Podczas implementacji smart grid w krajach unijnych konsumenci byli narażeni na działania oszustów.
Fot. sxc.hu
Inteligentne sieci to dla konsumentów liczne korzyści, jak np. oszczędności dla firm energetycznych czy pozytywne efekty dla środowiska naturalnego. Jednak aby móc korzystać z tych sieci konieczna będzie instalacja odpowiednich urządzeń. Zdaniem Federacji Konsumentów w tym przypadku niewiedzę klientów mogą wykorzystać oszuści.
Jak oszukiwano przy montażu inteligentnych liczników w innych krajach?
Tak właśnie było w innych krajach unijnych, jak np. w Hiszpanii czy we Włoszech. Jak podkreśla Kamil Pluskwa-Dąbrowski, prezes Rady Krajowej Federacji Konsumentów, pojawiły się tam praktyki oszustw związanych z instalacją inteligentnych liczników. Przykładowo dochodziło do np. wymiany liczników za pieniądze, kradzieży dotychczasowych urządzeń czy instalacji liczników bez informowania klientów o tym, że zmienili tym samym dostawcę energii elektrycznej.
Dlatego też – w opinii Federacji Konsumentów – ważne jest, aby firmy energetyczne informowały klientów o instalacji inteligentnych liczników w jasny sposób, a także współpracowały z organami samorządu terytorialnego i spółdzielniami mieszkaniowymi.
Na co zwracać uwagę przy wymianie liczników na inteligentne?
- Inteligentne liczniki prądu mają prawo instalować wyłącznie wyznaczeni przez spółkę energetyczną specjaliści.
- Instalator nie ma prawa żądać od klienta żadnych pieniędzy za dokonanie instalacji licznika, gdyż jest on własnością operatora energetycznego.
- O wymianie liczników powinny informować ogólnodostępne plakaty umieszczane na kilka dni przed wymianą, a w miejscach, gdzie nie można będzie zastać mieszkańców, zostawiane są informacje z prośbą o kontakt z operatorem energii.
- Wymiana licznika powinna odbyć się w ciągu 20 minut i konieczne jest odłączenie prądu (na czas wymiany licznika) – podpowiada „Dziennik Gazeta Prawna”.
Jak przebiega instalacja inteligentnego licznika?
Najpierw monter inteligentnego licznika zapisuje stan liczydła starego licznika, a potem w tym samym miejscu instaluje nowe urządzenie i odnotowuje jego stan początkowy. Następnie zakłada plomby i przekazuje klientowi dokument potwierdzający wymianę licznika - ważne jest, aby zapisane w nim były dane starego i nowego licznika oraz stany ich liczydeł.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.