Zdaniem ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, polska energetyka wymaga systemowej modernizacji. Wicepremier uważa, że powinna budować swoją konkurencyjność na wytwarzaniu i eksporcie netto energii elektrycznej.
Fot. www.inzynieria.com
Minister gospodarki Janusz Piechociński w debacie zatytułowanej "Inwestycje w polskiej energetyce konwencjonalnej" wyraził swoje stanowisko dotyczące potrzeby systemowej modernizacji polskiej energetyki w celu zwiększania jej dalszej efektywności. Uważa on, że powinna budować swoją konkurencyjność na wytwarzaniu i eksporcie netto energii elektrycznej.
Zwrócił uwagę na stosunkowo niskie zużycie energii elektrycznej w polskich gospodarstwach domowych. W związku z ożywieniem polskiego przemysłu, z jakim mamy do czynienia w ostatnich tygodniach, ważne są oczekiwania na wzrost podaży energii elektrycznej.
Alternatywne rozwiązania w energetyce biorą się z faktu, iż skala wyzwań w tym sektorze rośnie. Piechociński podkreślił, że inwestorzy zagraniczni są bardzo zainteresowani udziałami w polskiej energetyce – chodzi o kapitał koreański, japoński, amerykański, chiński, a także indyjski. Zaznaczył też, że KW w pierwszej połowie tego roku wybierze potencjalnego kontrahenta do wspólnej budowy elektrowni na węgiel kamienny.
Wicepremier dodał, że widzi dużą potrzebę, aby Polska energetyka, poprzez międzynarodowe powiązania, była aktywnym uczestnikiem sprzedaży energii wytwarzanej z polskich surowców. Uważa, że przed sektorem stoją trudne decyzje biznesowe.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.