Podstawowymi celami tego projektu są: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, zwiększenie konkurencyjności i efektywności energetycznej gospodarki oraz ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko.

W dokumencie założono, że w czasie, kiedy będzie on realizowany, będziemy mieli m.in. do czynienia ze zdecydowanym rozwojem inteligentnych sieci energetycznych, rozbudową połączeń transgranicznych, wzrostem liczby niewielkich odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz racjonalizacją zużycia energii. Po 2030 r. instalacje bazujące na OZE nie będą już wymagać wsparcia i zyskają ekonomiczną dojrzałość. Do tej pory ma też być zrealizowany program energetyki jądrowej.

Węgiel w tym projekcie nadal ma dominować, ale w mniejszym stopniu niż obecnie. Nastąpi wzrost znaczenia gazu i odnawialnych źródeł energii. Znaczący udział w bilansie energetycznym będzie też mieć energetyka jądrowa.

Zakłada się nowe inwestycje w energetyce konwencjonalnej, opartej na węglu w oparciu o technologie „czystego węgla”.

Wyczerpywanie się zasobów węgla w obecnie eksploatowanych pokładach wymusi korzystanie z nowych pokładów, na które trzeba wyłożyć duże środki finansowe.