W I kw. 2016 r. zostało przeprowadzone kolejne badanie ankietowe wśród przedsiębiorstw wytwórczych, mające na celu rozpoznanie zamierzeń rozwojowych sektora wytwórczego w związku z planowanym wdrożeniem konkluzji BAT. Na jego podstawie zostały wykonane długoterminowe analizy pokrycia zapotrzebowania (prognozy DAPZ) obejmujące okres od 2016 do 2035 r. Prognozy te stanowią podstawę do opracowywania planów rozwoju sieci przesyłowej oraz perspektywicznej oceny stanu bezpieczeństwa dostarczania energii elektrycznej.

Jak wynika z  raportu, zapotrzebowanie na moc dla scenariusza bazowego wzrośnie do 35,2 GW w szczycie zimowym i 32,7 GW w szczycie letnim w 2035 r. wobec odpowiednio 26,2 GW i 22,7 GW w 2016 r.

Najważniejsze wnioski przedstawione w raporcie - jakie działania należy podjąć?

„W celu zagwarantowania w perspektywie kilku najbliższych lat bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej należy zapewnić terminowe oddawanie do eksploatacji realizowanych obecnie oraz zaplanowanych do realizacji źródeł wytwórczych JWCD, o sumarycznej mocy około 5,8 GW, a także utrzymanie w eksploatacji możliwie największej części zdolności wytwórczych istniejących źródeł.

Zagwarantowanie w perspektywie średnioterminowej bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej wymaga budowy nowych źródeł wytwórczych bez względu na podejście do wypełnienia konkluzji BAT dla istniejących źródeł wytwórczych. Przyjmując scenariusz modernizacyjny BAT całkowite zapotrzebowanie na nowe zdolności wytwórcze w perspektywie do 2035 r. wyniesie około 23 GW. W przypadku scenariusza wycofań BAT zapotrzebowanie to wzrośnie do około 30 GW.

Przedstawione w opracowaniu wyniki analiz bilansowych wskazują, że już od 2020 r. – w scenariuszu wycofań BAT, oraz od 2022 r. – w scenariuszu modernizacyjnym BAT, może wystąpić niedobór rezerw mocy dostępnych w ramach krajowych zasobów wytwórczych, tj. bez uwzględnienia zdolności importowych. Dla uniknięcia takiej sytuacji powinny być podejmowane działania na rzecz dostosowania istniejących źródeł wytwórczych do nowych wymagań ochrony środowiska (konkluzji BAT) oraz budowy nowych źródeł wytwórczych. Istotne w tym kontekście jest zapewnienie warunków rynkowych wspierających decyzje inwestycyjne. Ważne może być również podejmowanie działań prowadzących do uzyskania derogacji w zakresie dostosowania do nowych wymagań środowiskowych" - czytamy w raporcie PSE.

Przeczytaj pełny raport PSE