Ministerstwo Rozwoju we współpracy z innymi resortami opracowało „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Określa ona m.in. cele i priorytety rozwoju kraju w wymiarze gospodarczym, społecznym i przestrzennym w perspektywie roku 2020 i 2030. Strategia przedstawia najważniejsze działania m.in. w zakresie demografii, wykorzystania funduszy unijnych, transportu, bezpieczeństwa energetycznego czy ochrony środowiska naturalnego.

Do końca września br. potrwają konsultacje społeczne dotyczące dokumentu.

Transport

Wśród projektów w zakresie rozwoju zrównoważonego transportu wymieniony został m.in. „Krajowy Program Kolejowy”. Jego celem jest połączenie do 2023 r. ośrodków wojewódzkich zmodernizowanymi liniami kolejowymi, które umożliwią średnią prędkość kursowania pociągów pasażerskich 100 km/h. Strategia zakłada również wdrażanie Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS) na najważniejszych szlakach kolejowych.

W strategii przewidziana została również realizacja „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.)”. Jego głównym celem jest budowa najważniejszych dróg ekspresowych i autostrad oraz obwodnic. Po roku 2023 nastąpi kontynuacja działań inwestycyjnych pozwalająca na dokończenie budowy sieci dróg ekspresowych i autostrad szczególnie TEN –T między innymi w zakresie A1, S3, S19, S7 w relacjach południe–północ, wchód–zachód), w tym rozwój międzynarodowego szlaku transportowego Via Carpatia (do roku 2030) oraz powiązanie wszystkich miast wojewódzkich siecią dróg ekspresowych i autostrad – czytamy w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

Energia

Autorzy „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” poświęcili uwagę także kwestiom związanym z rozwojem sektora energetyki w Polsce. Wśród strategicznych działań na tej płaszczyźnie w dokumencie wymieniony został m.in. program pn. „Kogeneracja jądrowa”, zakładający przygotowanie do budowy pierwszego rektora HTR o mocy termicznej 200-350 MW, zasilającego instalację przemysłową w ciepło technologiczne. Dodatkowo w strategii przewiduje się realizację programu pn. „Energetyka rozproszona”, w ramach którego ma powstać pięć projektów mających na celu rozwój w zakresie wytwarzania energii przy wykorzystania OZE na potrzeby społeczności lokalnej.

Wśród działań służących rozwojowi sektora energetyki wymieniona została również nowelizacja ustawy prawo energetyczne oraz wprowadzenie rynku mocy.

Bezpieczeństwo energetyczne kraju

Bezpieczeństwo energetyczne wymaga dywersyfikacji zarówno źródeł, jak i kierunków dostaw paliw i energii. W tym obszarze istotne jest zaspokojenie krajowego zapotrzebowania na węgiel oraz zagwarantowanie potrzebnych dostaw – czytamy w strategii strategii.

Polska w najbliższych latach ma wspierać pozyskiwanie energii z nowych źródeł (gaz ziemny ze złóż niekonwencjonalnych i norweskiego szelfu kontynentalnego, energetyka jądrowa, OZE, zgazowanie węgla i jego przetwórstwo na paliwa płynne). Dodatkowo wprowadzone zostaną mechanizmy prawne zwiększające stabilność pracy źródeł opartych o zieloną energię.

Wśród strategicznych projektów, które mają zostać zrealizowane do 2020 r. wymienione zostały m.in.: „Nomaten” - zakładający utworzenie nowoczesnego laboratorium materiałowego zdolnego do badań i rozwoju materiałów dla IV generacji reaktorów uranowych, reaktorów fuzyjnych i wysokowydajnych instalacji konwencjonalnych. Dodatkowo kontynuowana ma być realizacja „Programu polskiej energetyki jądrowej.

Zobacz pełną wersję „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”