Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) opublikował oficjalne stanowisko dotyczące „Pakietu na rzecz czystej energii dla wszystkich Europejczyków” przygotowanego przez Komisję Europejską.
Czysta energia wg Komisji Europejskiej – jak wpłynie na polski rynek? /Fot. Pixabay
Popieramy wspólny na poziomie UE cel udziału OZE w miksie energetycznym na poziomie 27% w 2030 r. Brak wyznaczenia udziału OZE w krajowym miksie energetycznym po 2020 r. będzie prowadzić do najbardziej efektywnego rozwoju źródeł odnawialnych. Z zadowoleniem przyjmujemy też fakt, że cel proponowany przez KE dla rewizji dyrektywy OZE nie wykracza poza uzgodnienia przyjęte przez Radę Europejską 24 października 2014 r. – czytamy w komunikacie.
Zdaniem PKEE konieczne jest doprecyzowanie systemu zachęt dla państw członkowskich, by zwiększały udział OZE w miksie energetycznym.
Biomasa to OZE
PKEE nie zgadza się na to, aby wykluczyć biomasę jako źródło OZE. Biomasa nie powinna być traktowana w sposób gorszy niż pozostałe OZE. Jest ona istotnym instrumentem niskoemisyjnej transformacji miksu paliwowego stwarzającym możliwość jak najlepszego wykorzystania lokalnych zasobów OZE do produkcji energii elektrycznej – argumentują przedstawiciele PKEE.
Rynek mocy a wymóg emisyjności
Dodatkowo według PKEE eliminacja wyłącznie krajowego podejścia do rynku energii powinna dokonywać się stopniowo z uwzględnieniem postępu technologicznego i obecnego etapu rozwoju jednolitego rynku energii. Dlatego PKEE nie popiera wprowadzenia wymogu emisyjności dla jednostek uczestniczących w rynkach mocy, na poziomie 550 kg/MWh. To bowiem eliminuje możliwość skierowania przyszłego krajowego rynku mocy do konwencjonalnych jednostek węglowych, które mogą osiągnąć minimalną emisyjność na poziomie 750 kg/MWh. Przyjęcie proponowanego progu emisyjności, oznaczałoby utworzenie rynku mocy tylko dla jednostek gazowych, co zwiększy zależność energetyczną nie tylko Polski, ale też całej Unii Europejskiej.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.