Interpelacja posłanki uzasadniona była troską o odpowiednią infrastrukturę potrzebną do zaspokojenia potrzeb około 1 mln pojazdów napędzanych elektrycznie (perspektywa na 2025 r.) i samochodów hybrydowych oraz wdrożenia elektromobilności. 

1. Jaki jest aktualny stan polskich sieci elektroenergetycznych średniego i niskiego napięcia oraz jakie środki finansowe konieczne są na ich modernizację? 
2. Jaki jest stan sieci elektroenergetycznych w województwie kujawsko-pomorskim? 
3. Jakie podmioty z ramienia Skarbu Państwa zarządzają sieciami elektroenergetycznymi? 
4. Jakie działania planuje resort, aby założenie 1 miliona pojazdów elektrycznych na polskich drogach było realne i jakie są związane z tym środki finansowe? 
5. Czy aktualny stan sieci elektroenergetycznych nie grozi przeciążeniami sieci (tzw. blackouty)?

Aktualny stan polskich sieci elektroenergetycznych średniego i niskiego napięcia

W odpowiedzi na zapytanie złożone przez Michałek, minister poinformował, że w sieci dystrybucji energii elektrycznej, w skład której wchodzą sieci o napięciu 110 kV oraz średniego (SN) i niskiego napięcia (nN), największy stopień zużycia cechuje linie napowietrzne 110 kV i SN.

Ponad 70% tych linii wybudowano ponad ćwierć wieku temu i od tamtego czasu nie były wymieniane lub modernizowane, a przechodziły jedynie wymagane przeglądy i remonty. Spośród wymienionych grup linii, tylko o liniach kablowych 110 kV i SN oraz liniach napowietrznych nN można powiedzieć, że charakteryzują się w większości wiekiem poniżej 25 lat - odpowiedział minister.

Piotrowski przekazał, że aktualnie planuje się instalację większej liczby linii kablowych (obecnie stanowiących 28% linii), mimo że na etapie budowy jest to rozwiązanie mniej atrakcyjne finansowo, gdyż taka technologia charakteryzuje się większą niezawodnością.

Dzięki Programowi Operacyjnemu Infrastruktura i Środowisko zmalała liczba najstarszych transformatorów o największych stratach. Jednak co do zasady, minister potwierdza:

Wiek infrastruktury dystrybucyjnej należy ocenić jako zaawansowany – wiele z elementów tej sieci przekroczyło 40 lat.

Jaka będzie reakcja władz na ten problem?

Chcąc zapewnić niezawodność pracy sieci oraz bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, należy infrastrukturę przesyłu energii modernizować i rozbudowywać. Spółki dystrybucyjne mają skupić się na przyłączaniu nowych klientów (w tym OZE) zwiększaniu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i efektywności funkcjonowania sieci dystrybucyjnych (rozbudowa i modernizacja sieci dystrybucyjnej oraz stacji transformatorowych). Mają też pracować m.in. nad podniesieniem standardów jakościowych dostarczanej energii elektrycznej i automatyzacją pracy sieci, a także rozwojem diagnostyki sieciowej.

Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, plany rozwoju powinny zapewniać długookresową maksymalizację efektywności nakładów i kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa energetyczne, tak aby cena prądu nie wzrastała zbyt szybko, a usługi mogły pozosta na takim samym, wysokim, poziomie.

Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce

Został przyjęty przez rząd 16 marca 2017 r. Przede wszystkim, według Planu, mają powstawać w odpowiednim czasie wszystkie elementy infrastruktury koniecznej do korzystania z pojazdów elektrycznych. Przygotowanie infrastruktury umożliwi też stworzenie warunków do produkcji pojazdów elektrycznych.

W kwietniu br. Ministerstwo Energii (ME) przedstawiło do konsultacji publicznych projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Celem ustawy jest m. in. stymulowanie rozwoju elektromobilności w sektorze transportowym w Polsce przez określenie ram prawnych dla rozbudowy infrastruktury ładowania samochodów o napędzie elektrycznym.

Jakie korzyści mogą wynikać z ustawy?

  • Niższa akcyza na zakup pojazdów elektrycznych i korzystniejsza stawka ich amortyzacji;
  • Udostępnienie buspasów dla pojazdów elektrycznych po pasach drogowych dla autobusów;
  • Darmowy parking dla pojazdów elektrycznych w strefach płatnego parkowania;
  • Zapewnienie bieżącego dostępu do informacji na temat rozmieszczenia punktów ładowania akumulatorów, cen oferowanych w tych punktach oraz ich dostępności;
  • Umożliwienie budowy publicznych punktów ładowania przy nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i w zabudowie wielorodzinnej.

Ile to będzie kosztowało?

W perspektywie 8 lat wydatki budżetu państwa wyniosą ponad 12 mld zł, natomiast dochody - ponad 1 mld zł. Tak dużą dysproporcję zrównoważyć mają korzyści dla gospodarstw domowych oraz sektora przedsiębiorstw, ale minister nie podał dokładnych przewidywań w tym zakresie.

Czy grożą nam blackouty (przeciążenia sieci)?

Piotrowski zapewnia, że Krajowy System Elektroenergetyczny jest systemem bezpiecznym.

Poziom rezerwy mocy dostępnej dla Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) przekracza wymagany próg 18% krajowego szczytowego zapotrzebowania na moc, a przyjęte procedury na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa pracy KSE zapewniają bezpieczne dostawy energii elektrycznej do odbiorców końcowych.

Jak podaje minister, obecnie zapotrzebowanie szczytowe na moc w KSE oscyluje wokół 22 tys. MW w szczycie rannym i około 20 tys. MW w szczycie wieczornym, a całkowita rezerwa mocy dostępnej dla OSP mieści się w przedziale 4 tys.-6 tys. MW.

Jednak w związku z ograniczeniami poboru mocy, które wystąpiły w Polsce w sierpniu ubiegłego roku, a także możliwością wystąpienia niedoborów nadwyżki mocy dostępnej dla OSP w najbliższych latach, m.in.: dokonano zakupu usługi Rezerwy Interwencyjnej Zimnej (IRZ) na okres 2016-2017, z opcją przedłużenia do 2019 r. (całkowita moc: 830 MW); uruchomiono nowe połączenie transgraniczne pomiędzy Polską i Litwą o mocy przesyłowej 500 MW; na polsko-niemieckim połączeniu synchronicznym Mikułowa (Polska) - Hagenwerder (Niemcy) w czerwcu 2016 r. rozpoczęto eksploatację przesuwnika fazowego.

Ponadto, OSP dysponuje możliwością wykorzystania usługi rezerwy mocy w jednostkach nJWCD o sumarycznej wartości 300 MW, a także może skorzystać a operatorskiego importu energii, o ile wszystkie pozostałe dostępne środki w kraju zostaną już wykorzystane.

Ministerstwo nie przewiduje jednak w ograniczeń w poborze mocy, gdyż sytuacja hydrologiczna w kraju jawi się jako optymistyczna.