„Przyjęty Program polskiej energetyki jądrowej to pierwszy dokument, w którym pojawiły się zapisy dotyczące nowego polskiego miksu energetycznego. Znajdzie się w nim miejsce zarówno dla energetyki konwencjonalnej, OZE oraz atomu” - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Dodał też, że jednym z fundamentów naszej konkurencyjności jest zapewnienie taniej energii pozyskiwanej z własnych, najlepiej niskoemisyjnych źródeł. Gwarantuje to bowiem rozwój przemysłu.

„Dla zaspokojenia rosnących potrzeb w zakresie konsumpcji energii elektrycznej konieczne będzie zwiększenie produkcji energii. Obok nowych wysokosprawnych elektrowni węglowych niezbędna będzie budowa mocy wytwórczych innego typu w tym również jądrowych. Moc zainstalowana w źródłach wytwórczych powinna wzrosnąć z około 33,5 tys. MW do około 44,5 tys. MW w 2030” – mówił.

Jak podkreślała pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska, siłownie węglowe nadal pozostaną głównym wytwórcą energii w Polsce, jednak z biegiem czasu udział węgla będzie spadał. Dodała też, że atom, OZE i węgiel mogą współistnieć harmonijnie i tworzyć udamy mix energetyczny. Warto też pamiętać o potrzebie redukcji emisji CO2 (energetyka jądrowa należy do źródeł niskoemisyjnych).

Nadzór specjalistów nad realizacją projektu
W trakcie konferencji głos zabrał także prezes Państwowej Agencji Atomistyki (zajmującej się dozorem jądrowym) Janusz Włodarski. Poinformował, że w ostatnich latach agencja powiększyła swoją kadrę o 30%. „Jesteśmy przygotowani do sprawowania nadzoru proporcjonalnie do etapu, na którym znajduje się program jądrowy” – mówił Włodarski.

Inwestor ma już pewność co do intencji rządu
Z przyjęcia PPEJ zadowolony jest prezes  PGE Marek Woszczyk, który podkreślił, że program daje inwestorowi pewność co do kierunku obranego przez rząd w zakresie przyszłości polskiej energetyki.

Jakie będą kolejne działania PGE EJ1?
Jak zauważył prezes spółki PGE EJ1 Aleksander Grad, przyjęcie przez Radę Ministrów PPEJ było niezbędne do podjęcia dalszych działań związanych z inwestycją. Rozpoczyna to też dyskusję na temat kiedy i z kim budować siłownię.
Wśród działań możliwych do realizacji po decyzji rządu należy m.in. wyłonienie inżyniera kontraktu-doradcę technicznego dla budowy elektrowni. Oferty w przetargu o wartości ponad 1 mld zł można składać do 17 lutego br. Następnie spółka ogłosi postępowanie zintegrowane, mające na celu wyłonienie partnera strategicznego – nie tylko obejmie on około połowę udziałów w projekcie, ale też zapewni finansowanie i technologię, a także usługi takie jak: szkolenie kadr czy dostawy paliwa.

Kiedy powstanie pierwszy blok jądrowy w Polsce?
Harmonogram prac nad elektrownią jądrową wygląda następująco:

  •     Etap I - 1.01.2014 - 31.12.2016: ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na wybraną technologię pierwszej elektrowni jądrowej;
  •     Etap II - 1.01.2017 - 31.12.2018: wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem decyzji i opinii;
  •     Etap III - 1.01.2019 - 31.12.2024: pozwolenie na budowę, budowa i podłączenie do sieci pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy kolejnych bloków/elektrowni jądrowych;
  •     Etap IV - 1.01.2025 - 31.12.2030: kontynuacja i rozpoczęcie budowy kolejnych bloków/elektrowni jądrowych. Zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej.

 

Zobacz też:
Rząd przyjął Program Polskiej Energetyki Jądrowej


Film „Jak działa elektrownia jądrowa?”