• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W gminie Oświęcim wspólnie zadbają o środowisko

Opublikowano: 16-10-2018 Źródło: zewnętrzne

12 października 2018 r. odbyły się ósme warsztaty szkoleniowe ideaTECHforum, zorganizowane w ramach projektu pn. „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko”. Na spotkanie zaproszono do Domu Ludowego w Oświęcimiu–Babicach.


8. warsztaty szkoleniowe ideaTECHforum. Fot. Stowarzyszenie ideaTECH 8. warsztaty szkoleniowe ideaTECHforum. Fot. Stowarzyszenie ideaTECH

Albert Bartosz, wójt gminy Oświęcim, zauważył, otwierając warsztaty, iż takie inicjatywy jak to spotkanie szkoleniowe, wpływają pozytywnie nie tylko na wzrost poziomu wiedzy mieszkańców czy przedsiębiorców, ale też zwiększają świadomość ekologiczną. To z kolei prowadzić może do redukcji smogu oraz oszczędności energii na danym terenie. Niektóre rejony, jak na przykład gmina Oświęcim, znajdują się w niekorzystnym położeniu geograficznym, które nie pozwala na naturalne oczyszczanie się tych obszarów z zanieczyszczeń powietrza, co powoduje gromadzenie się szkodliwego dla mieszkańców smogu.

Pierwszym punktem merytorycznym było wystąpienie trenera Pawła Tomaszewskiego, który przedstawił stan i zasoby środowiska naturalnego, odnosząc się do efektywności energetycznej, a w szczególności zwracając uwagę na system Białych Certyfikatów. Ważnym elementem jego wystąpienia było też omówienie programu rządowego pn. „Czyste powietrze” – ukierunkowane na prezentację jego możliwości i zasad finansowania.

Kolejny szkoleniowiec, Tomasz Fiszer, poświęcił najwięcej czasu na omówienie kwestii niskiej emisji, termomodernizacji obiektów oraz zasad finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Niezwykle istotne było podkreślenie w jego wystąpieniu skutków spalania odpadów, które w miejscu przeprowadzania warsztatów jest niezwykle dokuczliwie odczuwane przez wszystkich mieszkańców.

Uczestnicy warsztatów byli bardzo aktywni – jedną z najbardziej palących kwestii, poruszaną w pytaniach, była możliwość palenia w piecach paliwem stałym; kluczowym pytaniem okazało się też to o ekofiltry, które po 2022 r. będą obowiązkowo montowane na wszystkich kominach w budynkach opalanych stałym paliwem, np. drewnem.

Organizatorzy serdecznie dziękują włodarzom gminy Oświęcim, a w szczególności wójtowi Albertowi Bartoszowi i pani Żelisławie Noworycie za umożliwienie organizacji warsztatów.

Kolejne spotkania warsztatowe odbędą się już w listopadzie br. – pierwsze z nich 7 listopada w gminie Dobra (powiat limanowski). Z kolei 27 listopada zorganizowana zostanie w Krakowie konferencja podsumowująca projekt. Więcej informacji już wkrótce na www.zielonestrefy.pl oraz www.ideatech.org.pl. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Przeczytaj także: Brzesko – gmina efektywna energetycznie i przyjazna środowisku

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.