• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Mysłowice – budowa największej farmy fotowoltaicznej w kraju

Opublikowano: 29-09-2022 Źródło: Tauron

Na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych powstaje farma fotowoltaiczna Mysłowice. Przy docelowej mocy 100 MW będzie to prawdopodobnie największy taki obiekt w Polsce.


W Mysłowicach powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW. Fot. Tauron W Mysłowicach powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW. Fot. Tauron
  • W pierwszym etapie powstanie instalacja o mocy 37 MW, zostanie uruchomiona w 2023 r.
  • 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych wygeneruje 39 GWh energii elektrycznej rocznie
  • Zajmą one powierzchnię 16 ha, tyle ile mają 22 boiska piłkarskie

Trwa pierwszy etap budowy

Pierwsza produkcja energii elektrycznej ma rozpocząć się w 2023 r. Farma fotowoltaiczna jest budowana w dwóch etapach. W pierwszym zostanie oddana do użytku instalacja o mocy 37 MW, a w drugim – około 60 MW.

Rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych o mocy 450 Wp każdy. Trwa także instalacja stołów fotowoltaicznych, zaplanowano ich 4266. Zakontraktowano większość dostaw i usług. Przed końcem 2022 r. ruszy budowa głównego punktu odbioru z przyłączem do sieci dystrybucyjnej.


Do 2025 r. planujemy zwiększyć moce w fotowoltaice do 700 MW, a w 2030 r. chcemy dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW – informuje Paweł Szczeszek, prezes spółki Tauron Polska Energia.

Roboty w ramach pierwszego etapu rozpoczęły się w lipcu 2022 r. Ta część uzyskała dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. To 82,5 mln zł nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 zł mln kosztów kwalifikowanych (umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Obiekty na terenach poprzemysłowych

Farma fotowoltaiczna powstaje na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Budowa elektrowni słonecznej na terenach poprzemysłowych to najkorzystniejsze ze środowiskowego punktu widzenia rozwiązanie, dzięki któremu obszary, przez lata niezagospodarowane, zyskują nowe życie. -W tym przypadku dodatkowym atutem jest wykorzystanie terenu na potrzeby proekologicznego projektu – komentuje Andrzej Kaczmarek, prezes firmy Tauron Inwestycje. Pierwszy taki obiekt uruchomiono w Jaworznie na terenie dawnej elektrowni węglowej.

Fot. Tauron Fot. Tauron

Elektryczność dla 50-tysięcznego miasta

W trwającym etapie przewidziano instalację ponad 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych na powierzchni 16 ha (to tyle ile ma 22 boisk piłkarskich). Roczna produkcja wyniesie około 39 GWh. Wystarczająco dużo, by pokryć potrzeby 16 tys. gospodarstw domowych czy miasta z 50 tys. mieszkańców. Taka ilość czystej energii elektrycznej pozwoli uniknąć emisji 30 tys. ton CO2. W drugim etapie ma powstać kolejna część farmy, tym razem o mocy około 60 MWp.

Trzy działające farmy fotowoltaiczne

Aktualnie katowicki koncern energetyczny dysponuje farmami fotowoltaicznymi o sumarycznej mocy 19 MWp. W Jaworznie pod koniec grudnia 2020 r. uruchomiono na terenach poprzemysłowych pierwszą jednostkę o mocy 5 MWp. Druga, Choszczno I (6 MWp) działa od ponad roku, a od połowy stycznia 2022 r. Choszczno II (8 MWp).

Planowane sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80% będzie możliwe właśnie dzięki takim inwestycjom – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Elektrownia słoneczna w Dubaju ma osiągnąć moc 5 GW do 2030 r.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia