PV Wielbark to jedna z największych w Polsce inwestycji fotowoltaicznych. Z planowanych 62 MW mocy, około 54 MW uzyskało wsparcie w ramach aukcji odnawialnych źródeł energii (OZE). Obiekt powstaje etapami, a poszczególne instalacje uruchamiane są po przyłączeniu do sieci.

Na razie to 12 MW. W 2023 r. planujemy zwiększyć moc farmy o 50 MW, co sumarycznie da 62 MW mocy zainstalowanej. Cała inwestycja, ma się finalnie zakończyć latem 2023 r. – mówi Jan Karasowski z Biura Rozwoju, Innowacji i Regulacji spółki Energa Wytwarzanie.

Poza montażem paneli prowadzone są roboty związane z systemami łączności, zabezpieczeń oraz monitoringu. Trwają też prace porządkowe na terenie całej inwestycji.

Łączna powierzchnia farmy fotowoltaicznej PV Wielbark wynosi mniej więcej 119 ha. By ją wybudować trzeba było uzyskać 56 pozwoleń na budowę. Konstrukcja wymaga użycia prawie 2,5 tys. ton stali. Na całość złoży się niemalże 150 tys. paneli o mocy jednostkowej od 330 do 530 W. Obsłuży je 337 inwerterów (falowników).

Po rozbudowie GPZ Wielbark już cała instalacja zostanie przyłączona do sieci elektroenergetycznej. Wyprodukuje rocznie około 62 GWh energii elektrycznej (wystarczy dla 31 tys. domów).

Przeczytaj także: Największa pływająca elektrownia słoneczna w Europie