Partnerzy portalu

Tajwan – kolejna budowa morskich farm wiatrowych

Opublikowano: 31-03-2023 Źródło: offshorewind.biz, Ørsted

Na wodach Tajwanu wkrótce rozpocznie się budowa dwóch morskich farm wiatrowych Greater Changhua 2b i 4 o łącznej mocy do 920 MW. Prace na lądzie i produkcja komponentów rozpoczną się jeszcze w tym roku, a obiekty mają być gotowe do końca 2025 r.


Rusza budowa morskich farm wiatrowych na wodach Tajwanu. Fot. Ørsted Rusza budowa morskich farm wiatrowych na wodach Tajwanu. Fot. Ørsted

Wykonawcą morskich farm wiatrowych jest spółka Ørsted, która w 2018 r. wygrała pierwszą na Tajwanie aukcję na moce w obszarze energetyki morskiej (decydowała cena za energię elektryczną). W 2020 r. firma podpisała kontrakt na dostawy prądu dla zakładów Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. To zadecydowało o realizacji inwestycji.

Morskie farmy wiatrowe znajdą się około 35-60 km od wybrzeża Changhua. Wiatraki będą posadowione na głębokościach 23,8–44,1 m i zajmą obszar 185 km2. Zaplanowano 65 wież wiatrowych z turbinami o mocy jednostkowej 14 MW.

Po raz pierwszy w regionie Azji i Pacyfiku zastosowane zostaną fundamenty z płaszczem ssącym (ang. suction bucket jacket foundations).

Źródło: Ørsted Źródło: Ørsted

Firma aktualnie buduje morskie farmy wiatrowe Greater Changhua 1 i 2a o sumarycznej mocy 900 MW, które mają zostać oddane do użytku w 2023 r. roku. Jest też współwłaścicielem pierwszej komercyjnej morskiej farmy wiatrowej na Tajwanie, Formosa 1 o mocy 128 MW, działającej od 2019 r. Po zakończeniu budowy elektrowni wiatrowych Changhua 2b i 4 spółka będzie dysponować mocą zainstalowaną 1,82 GW.

Na farmie Changhua 1 prowadzone są badania, czy fundamenty wiatraków morskich mogą stać się siedliskiem koralowców.

Przedsięwzięcie będzie finansowane ze środków zapewnionych przez Grupę Ørsted i kapitału dłużnego z krajowego rynku tajwańskiego.

Przeczytaj także: Francja – u wybrzeży Normandii powstanie morska farma wiatrowa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia