Co zrobić, by mieć mniejsze rachunki za energię elektryczną?

Na faktyczne zapotrzebowanie na energię nie ma specjalnie wpływu, choć wnikliwa analiza może odkryć obszary, w jakich ta energia jest niepotrzebnie zużywana. Najprostszą formą oszczędności w tym przypadku jest dobór odpowiedniej taryfy i wyeliminowanie niepotrzebnych strat.

W przypadku jednak mocy zamówionej można wiele zaoszczędzić. Aby jednak tak się stało konieczne, jest możliwie najbardziej obniżyć jej wartość. Niesie to za sobą pewne ryzyko doprowadzenia do jej przekroczeń, a to z kolei generuje dodatkowe koszty, jakimi są kary za ponadumowny pobór. Dlatego też przed takim ruchem niezbędne jest dokładne poznanie profilu mocy firmy.

Opłata mocowa zaś jest opłatą stałą pobieraną za zużycie każdej kWh w szczycie (7:00-22:00). Może być pomniejszona o współczynnik korygujący, uzależniony od tego, jak jest pobierana energia w ciągu doby. W przypadku niezmienności poboru mocy w szczycie do poboru poza godzinami szczytu, można uzyskać nawet 83% rabatu na opłacie mocowej. Im mniejsza różnica zużyć w tych okresach, tym większy rabat można uzyskać.

Analiza zużycia energii elektrycznej

Podstawowym elementem, który może pomóc we wszystkich wyżej opisanych punktach, jest wiedza o profilu zużycia w firmie. Najprostszym rozwiązaniem jest pobór danych z licznika rozliczeniowego, czyli miejsca, z którego dane pozyskuje również dostawca energii. Daje to możliwość pełnej analizy profilu mocy firmy.

Strażnik Mocy Zamówionej

W tym celu najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie odpowiedniego urządzenia, które, tak jak energetyka, zbiera dane z głównego licznika i archiwizuje je. Takim rozwiązaniem jest Strażnik Mocy Zamówionej. Urządzenie poprzez czujnik optyczny sczytuje impulsy z mrugającej diody na liczniku i przesyła dane do komputera (lub serwera) poprzez sieć LAN, gdzie zainstalowana jest dedykowana aplikacja. Dostęp do aplikacji odbywa się poprzez wyszukiwarkę www. W łatwy sposób można obserwować zużycie w czasie rzeczywistym. Software ma funkcję „pokaż, prognozuj, ostrzegaj” – graficznie przedstawia wykres zużycia, prognozuje je w 15-to minutowych okresach obliczeniowych i jest w stanie przewidzieć przekroczenia i odpowiednio wcześnie ostrzegać, dając czas na reakcję. Ma możliwości wyświetlenia raportów historycznych, dzięki czemu użytkownik może poddać analizie i poznać dokładny profil mocy w swojej firmie. Ponadto Strażnika Mocy można uzbroić w dodatkowe opcje, takie jak np. alerty sms ostrzegające przed przekroczeniami oraz moduł wykonawczy odłączający niewrażliwe, wcześniej zadane obwody, w celu uniknięcia przekroczeń.

Strażnik Mocy, a stopnie zasilania

Dzięki pozyskanej wiedzy ze Strażnika Mocy można przeprowadzić pełną analizę zużyć i mieć możliwość sprawdzenia wielu scenariuszy w przypadku wprowadzenia stopni zasilania. Opcją dodatkową do urządzenia jest wprowadzenie w aplikacji progów według danego stopnia, co znacznie ułatwia kontrolę nad procesami.

Kontroler Opłaty Mocowej

Dla firm, które pracują na 3 zmiany istotnym elementem jest kontrola zużyć w szczycie i poza szczytem. Ich analiza i często niewielkie zmiany mogą doprowadzić do sporych oszczędności na opłacie mocowej. Kontroler Opłaty Mocowej to aplikacja, która pozwala na podgląd zużyć w ujęciu szczyt-poza szczytem, liczy średnią z tych zużyć, a także oblicza współczynnik korygujący, dzięki czemu daje wiedzę w jakim miejscu przedsiębiorstwo się znajduje. Jest to niezwykle pomocne narzędzie, które przy odpowiedniej analizie doprowadza do realnych oszczędności.

Montaż Strażnika Mocy

Urządzenie jest niezwykle łatwe w montażu – wystarczy podłączyć je do zasilania, następnie do sieci LAN i przykleić czujnik optyczny na migającą diodę na liczniku rozliczeniowym. Montaż może być wykonany samodzielnie przez użytkownika. Gdy nie jest możliwe doprowadzenie sieci LAN do miejsca montażu, można wykorzystać komunikację bezprzewodową. Po fizycznym zamontowaniu urządzenia, pozostaje instalacja aplikacji przez dostawcę poprzez zdalne połączenie.

Na montaż Strażnika Mocy nie jest wymagana zgoda dostawcy energii, gdyż urządzenie jest podłączane bezinwazyjnie.