Partnerzy portalu

Jak zwiększyć opłacalność inwestycji w ekologiczne źródła energii?

Opublikowano: 21-08-2024 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Czerpanie z odnawialnych źródeł energii to już nie możliwość, a konieczność, chociażby ze względu na rosnące ceny prądu. Zanim jednak zrealizujemy swój zakup, powinniśmy podjąć działania, które uczynią go jeszcze bardziej efektywnym. Jak zmaksymalizować zyski z inwestycji? Oto poradnik dla osób, które planują korzystać z OZE.


Sprawdź, jak wybrać ekologiczne źródło energii! Fot. Depositphotos Sprawdź, jak wybrać ekologiczne źródło energii! Fot. Depositphotos

Jakie ekologiczne źródło energii wybrać?

Jeśli chcemy, aby nasza inwestycja w OZE okazała się efektywna, w pierwszej kolejności musimy skupić się na wyborze źródła. Katalog jest dosyć szeroki – do dyspozycji mamy pompy ciepła, wiatraki, biomasę czy kolektory słoneczne. Faktem jest jednak, że w naszej szerokości geograficznej najlepiej sprawdzają się pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Wiatraki, elektrownie wodne czy geotermalne nie cieszą się dużą popularnością, co wynika z usytuowania terenu i dostępu do zasobów. Warto więc skorzystać z tego, co pewne. Wybór odpowiedniej pompy ciepła ułatwi kalkulator dostępny pod adresem: https://heatergo.pl/kalkulator/. Trzeba jednak pamiętać, że i tutaj mamy kilka wariantów możemy zdecydować się np. na model głębinowy lub pompę ciepła powietrzną.

Dowiedz się, czy kalkulator pomp ciepła będzie przydatny! Fot. Depositphotos Dowiedz się, czy kalkulator pomp ciepła będzie przydatny! Fot. Depositphotos

Jakie urządzenia wybrać, aby pracowały efektywnie?

Gdy już zdecydujemy się na pompę ciepła jako źródło ogrzewania do domu czy budynku gospodarczego, należy dokonać wyboru konkretnego modelu. Oferta producentów jest bardzo szeroka i zróżnicowana, jednak nie oznacza to, że każdy produkt to towar z wyższej półki. Pompa ciepła powinna być dopasowana do metrażu budynku oraz innych aspektów technicznych, takich jak np. ocieplenie. Ponadto trzeba wybrać pomiędzy pompą powietrzną a głębinową. Pompa powietrzna lepiej sprawdza się w budynkach:

  • o niewielkim metrażu,
  • z niewielką działką,
  • dobrze docieplonych.

Jeśli nie chcemy ingerować w działkę, która znajduje się wokół domu, lepszym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła. Nie zawsze oznacza to jednak, że będzie ona efektywniejsza w tym kontekście trzeba mieć na uwadze dane, jakie jesteśmy w stanie uzyskać jedynie poprzez przeprowadzenie audytu energetycznego.

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki klucz do sukcesu?

Czy pompa ciepła może funkcjonować bez fotowoltaiki? Oczywiście. Ale czy będzie działać efektywnie? Prawdą jest, że pompa ciepła potrzebuje do pracy prądu, który może pozyskać na dwa sposoby bezpośrednio od dostawcy lub z instalacji fotowoltaicznej. Pierwsze rozwiązanie nie jest korzystne finansowo i ostatecznie za energię elektryczną trzeba zapłacić zgodnie z wybraną taryfą. Z kolei rosnące ceny powodują spadek efektywności ekonomicznej pomp ciepła.

Drugie rozwiązanie jest znacznie lepsze nie tylko pod kątem ekonomicznym, ale również ekologicznym. To właśnie dlatego pompa ciepła bardzo często idzie w parze z instalacją fotowoltaiczną. Taką hybrydę warto zastosować już od samego początku, ale istnieje też możliwość późniejszego zamontowania paneli. Oczywiście, inwestycja ta pociąga za sobą pewne koszty, dlatego możemy skorzystać z dotacji (przewidziane są one głównie dla osób fizycznych). Montaż paneli fotowoltaicznych nie jest więc obowiązkowy, ale z pewnością zwiększa efektywność pompy ciepła, sprawiając, że inwestycja zwraca się znacznie szybciej.

Rozwiązania dopasowane do specyfiki nieruchomości

Powyższe zasady sprowadzają się do jednego, prostego rozwiązania źródło ciepła zawsze musi uwzględniać specyfikę nieruchomości, w tym:

  • aspekty techniczne,
  • jej położenie,
  • ukształtowanie działki,
  • warunki atmosferyczne.

Wybór konkretnych urządzeń nie jest możliwy bez dokładnej analizy, którą są w stanie przeprowadzić jedynie specjaliści. Oczywiście, na etapie wstępnego rozeznania warto sugerować się dostępnymi w sieci kalkulatorami czy wskazówkami, ale ostateczne decyzje można podjąć wyłącznie na podstawie danych związanych z nieruchomością. Tylko w takim przypadku będą to decyzje świadome, które pozwolą nie tylko czerpać z odnawialnych źródeł, ale również oszczędzać. Zawsze warto współpracować z ekspertami, którzy przeprowadzą nas przez wymianę źródła ciepła.

    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia