Pożyczki będą udzielane na warunkach rynkowych. Oznacza to, że nie są one pomocą publiczną i nie wymagają notyfikacji w Komisji Europejskiej. Wsparcie będzie udzielane przedsięwzięciom związanym z budową morskich farm wiatrowych o mocy minimalnej 300 MW.

Umowy pożyczkowe można zawierać do 31 sierpnia 2026 r. Maksymalny okres spłaty to 2053 r. Na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku przeznaczono z KPO 21 mld zł.

Ich budowa odegra także kluczową rolę w rozwoju polskiej gospodarki, krajowe firmy związane bezpośrednio lub pośrednio z sektorem zyskają nowe możliwości rozwoju – mówi prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes BGK.

Komisja Europejska rozwój morskiej energetyki wiatrowej uznała za jeden z filarów unijnej strategii energetycznej i włączyła do najważniejszych celów Europejskiego Zielonego Ładu. Branża offshore ma odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji światowej gospodarki. Pożyczki pozwolą na realizacje inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Według badań BGK ich budowa przyniesie nawet 100 tys. nowych miejsc pracy.

Przeczytaj także: Urząd Morski w Szczecinie. Przetarg na budowę falochronów w Darłowie