Po podpisaniu porozumienia w zakresie ustalenia warunków zakupu projektu gazowego i jądrowego, zostaną przeprowadzone badania due dilligence (kondycji obu podmiotów). Wezmą w nich udział doradcy zewnętrzni, to warunek zawarcia umowy.

Spółkę PGE PAK Energia Jądrowa utworzyły w 2023 r. PGE i ZE PAK w celu prowadzenia działań przygotowawczych dla ewentualnej realizacji budowy elektrowni jądrowej o łącznej mocy 2,8 GW w regionie konińskim. Obie spółki aktualnie mają w niej po 50% akcji. Dla planowanego obiektu resort klimatu i środowiska wydał w listopadzie 2023 r. decyzję zasadniczą.

Kluczem do pełnej niezależności energetycznej Polski pozostaje energetyka jądrowa. Dlatego podejmujemy konkretne działania związane z uzyskaniem pełnej kontroli nad projektem jądrowym realizowanym przez spółkę PGE PAK Energia Jądrowa. W naszej ocenie zapewni nam to większe możliwości w zakresie prowadzenia analiz dodatkowych lokalizacji projektu jądrowego w porozumieniu z administracją rządową, która wyznacza kierunki działań w Polsce w tym zakresie – powiedział Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Druga spółka, PAK CCGT odpowiada za budowę bloku gazowo-parowego o mocy 600 MW na terenie byłej Elektrowni Adamów. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia jest konsorcjum firm Siemens Energy Global, Siemens Energy i Mytilineos. Elektrownia ma 17-letni kontrakt z obowiązkiem mocowym 493 MW od 2026 r., uzyskany w aukcji.

W porozumieniu uzgodniono warunki potencjalnego nabycia przez PGE akcji i udziałów. Koncern ma wyłączność na prowadzenie negocjacji w tym zakresie do 30 czerwca 2025 r. Dokument nie zobowiązuje do realizacji transakcji.

Przeczytaj także: Uruchomiono największą w Polsce elektrownię gazową