29 października oddano do użytku największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW. Obiekt należący do spółki PGE Polska Grupa Energetyczna znajduje się w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim. Roczna produkcja energii elektrycznej pokryje 5% krajowego zapotrzebowania.
Elektrownia PGE Gryfino Dolna Odra. Fot. GE Vernova
- Sprawność nowej elektrowni przekracza 63%
- Bloki gazowo-parowe zastąpią stare jednostki węglowe
- Elastyczna praca powoli na bilansowanie produkcji z odnawialnych źródeł energii
Dwa bloki gazowo-parowe wysokiej sprawności
Elektrownia PGE Gryfino Dolna Odra jest wyposażona w dwa bloki gazowo-parowe (9 i 10) o mocy brutto 683 MW każdy. Jej sprawność nominalna przekracza 63%. To o 70% więcej niż mają stare siłownie węglowe. Aktualnie stała się największą taką jednostką w Polsce, należy do najbardziej nowoczesnych w Europie. Możliwość szybkiego startu (ze stanu zimnego 4 godz., a z gorącego do minimum technicznego 30 min) i elastycznej prace pozwolą na bilansowanie produkcji z odnawialnych źródeł energii.
Niskie emisje dwutlenku węgla
Emisja pyłu i tlenków siarki zostanie ograniczona prawie do zera, emisje CO2 wyniosą 330 g/kWh. To trzykrotnie mniej niż w blokach węglowych Elektrowni Dolna Odra. Obiekt zaprojektowano tak, by spełniał najbardziej restrykcyjne limity emisji wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych.
Każdy z bloków składa się z turbiny gazowej GE Vernova 9HA.01, parowek STF-D650, generatora W88 i kotła odzysknicowego (HRSG).
Roczna produkcja energii elektrycznej Elektrowni PGE Gryfino Dolna Odra może pokryć zapotrzebowanie 3 mln gospodarstw domowych.
Elektrownia PGE Gryfino Dolna Odra. Fot. GE Vernova
Stare jednostki węglowe zostaną zamknięte
Nowe bloki gazowe zastąpią wysłużone i nieefektywne jednostki węglowe w Elektrowni Dolna Odra, a tym samym wpisują się w naszą strategię dekarbonizacji aktywów wytwórczych. Jednocześnie wzmocni się bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dzięki swojej elastyczności, czyli możliwości szybkiego uruchomienia i zmiany ilości produkowanej energii, elektrownia w Gryfinie pomoże sprostać wymaganiom rynku i stabilizacji sieci elektroenergetycznej w Polsce oraz optymalizacji wykorzystania zmiennej produkcji energii ze źródeł odnawialnych – powiedział Dariusz Marzec, prezes PGE.
Elektrownia ma 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy obowiązujący od 2024 r. Inwestycję o wartości ponad 3,7 mld zł netto zrealizowało konsorcjum firm GE Vernova (lider) i Polimex Mostostal.
Przeczytaj także: Zielona energia. Zrealizowano jedną z największych transakcji w kraju
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.