Osłona licząca 257 m rozpiętości i ważąca około 36 tys. ton zabezpieczy reaktor jądrowy w Czarnobylu, którego awaria miała miejsce w 1986 r.
Reaktor w Czarnobylu będzie miał osłonę
14 listopada br. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (ang. The European Bank for Reconstruction and Development) poinformował o tym, że rozpoczęło się przesuwanie nowej osłony reaktora nr 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu na właściwe miejsce.
Czarnobyl: wymiary osłony
Łukowa osłona jest największą dotąd zbudowaną ruchomą strukturą lądową. Liczy 257 m rozpiętości, 162 m długości oraz 108 m wysokości. Waga konstrukcji wraz z wyposażeniem to 36 tys. ton.
Operacja nasuwania
Ogromna osłona jest przesuwana przez 224 podnośniki hydrauliczne, które jednorazowo są w stanie przesunąć konstrukcję o 60 cm. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez EBOR, aby pokonać dystans 327 m, który dzieli osłonę od właściwego miejsca, w którym ma być zamontowana, potrzeba pięciu dni.
Osłona, której budowę rozpoczęto w 2012 r. ma przez minimum 100 lat chronić przed ewentualną emisją pozostałości materiałów radioaktywnych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.