W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) trwa budowa dużej elektrowni atomowej Barakah, w skład której wejdą cztery reaktory, każdy o mocy 1400 MW. Zakończono już rozruch pierwszego bloku. W ten sposób kraj dołączył do grona państw wykorzystujących energię jądrową.
Fot. ENEC
- Budowę elektrowni jądrowej rozpoczęto w 2012 r.
- Cztery reaktory będą dostarczać energię elektryczną przez 60 lat
- Łączna moc osiągnie 5,6 GW
Pierwsza arabska elektrownia atomowa
Obiekt znajduje się w Al Dhafra w emiracie Abu Zabi nad Zatoką Perską, około 53 km na południowy zachód od miasta Ras Al Khaimah. Energia elektryczna z reaktorów APR1400 zaspokoi 25% krajowego zapotrzebowania. Budowę rozpoczęto w 2012 r. Władze podkreślają, że dzięki inwestycji znacząco zmniejszy się ślad węglowy kraju, dzięki uniknięciu emisji 21 mln ton CO2 rocznie. To ilość, którą emituje 3,2 mln samochodów.
Elektrownia powstaje we współpracy z Koreą Południową. Fot. ENEC
Rozruch i testy
Informację o uruchomieniu pierwszego bloku elektrowni Barakah podała Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC). Dokonała tego jej spółka zależna, która zajmuje się obsługą i konserwacją obiektu. W lutym 2020 r. Urząd ds. Regulacji Jądrowych (FANR) wydał zgodę na włączenie reaktora. W marcu załadowano paliwo, następnie firma Nawah, joint venure firm ENEC i Korea Electric Power Corporation ( KEPCO), przeprowadziła kompleksowy program testów. Po ich zakończeniu dokonano rozruchu jądrowej jednostki. Przez kilka tygodni będą trwały prace związane z bezpiecznym sterowaniem i kontrolą mocy wyjściowej reaktora. Po tym czasie blok zostanie podłączony do krajowej sieci elektroenergetycznej i zacznie dostarczać czystą energię elektryczną na rynek.
Po podłączeniu jednostki do sieci operatorzy będą stopniowo zwiększać moc reaktora w ramach tzw. testu wznoszenia mocy (ang. Power Ascension Test, PAT). W trakcie przechodzenia do pełnej produkcji energii elektrycznej wszystkie systemy są stale monitorowane i testowane zgodnie z wymogami regulacyjnymi i międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa. Cały ten proces zajmie kilka miesięcy.
Historyczna chwila w świecie arabskim
Testy przeprowadzono pod nadzorem niezależnego regulatora jądrowego – FANR (ang. Federal Authority for Nuclear Regulation) – po zakończeniu przeglądu przed uruchomieniem (PSUR) reaktora przeprowadzonego przez Światowe Stowarzyszenie Operatorów Jądrowych (WANO) w styczniu 2020 r. Jednostka otrzymała certyfikat zgodności z międzynarodowymi praktykami w energetyce jądrowej.
Inwestycja to ważny etap realizacji Programu pokojowej energii jądrowej. Budowany obiekt ma być eksploatowany przez co najmniej 60 lat.
Fot. ENEC
To historyczny moment dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest kulminacją wizji, planowania strategicznego i solidnego zarządzania programem. Mimo globalnych wyzwań, nasz zespół wykazał się wyjątkową odpornością i zaangażowaniem w budowę i uruchomienie pierwszego bloku – powiedział Mohamed Ibrahim Al Hammadi, dyrektor generalny ENEC. Podkreślił też, że inwestycja nie tylko zapewni dostawy czystej energii, ale dodatkowo wygeneruje tysiące miejsc pracy.
Zjednoczone Emiraty Arabskie są pierwszym krajem w świecie arabskim i 33. w ogóle, który zdecydował się na budowę elektrowni jądrowej. W pełni funkcjonalna elektrownia osiągnie łączną moc 5,6 GW.
Fot. ENEC
Międzynarodowa współpraca
Program pokojowej energii jądrowej rozpoczął się w 2009 r. ENEC ściśle współpracował z międzynarodowymi organami jądrowymi, w tym Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i Międzynarodowym Stowarzyszeniem Operatorów Jądrowych (ang. World Association of Nuclear Operators – WANO), zgodnie z ramami regulacyjnymi FANR. Do tej pory FANR przeprowadził ponad 255 inspekcji w Barakah, kontrolując standardy pracy, jakości i bezpieczeństwa jądrowego. Ich efektem było 40 ocen dokonanych przez MAEA i WANO.
Niedawno zakończono też budowę bloku 2, trwają przygotowania operacyjne. W końcowej fazie znajduje się realizacja kolejnych dwóch bloków. Całkowite zaawansowanie prac wynosi 94%.
Przeczytaj także: Przyspieszenie programu budowy elektrowni atomowej w Polsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.