Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) i Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisały list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rozwoju małych reaktorów modułowych. Choć uruchomienie pierwszych elektrowni atomowych z takimi jednostkami nastąpi pod koniec dekady, to światowe zainteresowanie jest bardzo wysokie. Większość krajów rozwiniętych planuje ich instalacje.
Wizualizacja reaktora BWRX-300. Źródło: GE Hitachi
- Porozumienie ma pomóc we wdrożeniu elektrowni atomowych z małymi reaktorami w Polsce, Wielkiej Brytanii i Europie Środkowo-Wschodniej
- Wybrano jednostkę BWRX-300
- Pierwsza taka elektrownia atomowa w Polsce ma powstać przed 2030 r.
Elektrownie atomowe pomagają w dekarbonizacji
Współpraca ma służyć dekarbonizacji polskiego i europejskiego sektora energetycznego i przemysłu. Zostaną przeprowadzone badania możliwości inwestycji w elektrownie atomowe z małymi reaktorami modułowymi (ang. small modular reactors – SMR). ENEC ma już doświadczenie w budowie i eksploatacji dużej elektrowni atomowej Barakah, wybudowanej przez południowokoreańską spółkę KEPCO (Korea Electric Power Corporation). Działają tu trzy z czterech reaktorów, ostatni wkrótce wejdzie do eksploatacji.
Wybór to mały reaktor modułowy BWRX-300
Strony porozumienia planują rozwój SMR w oparciu o technologię BWRX-300 firmy GE-Hitachi Nuclear Energy w Polsce i Wielkiej Brytanii oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Elektrownie atomowe są źródłem czystej energii elektrycznej i zapewniają stabilność sektora energetycznego. OSGE zamierza zbudować organizację zdolną do sprostania wyzwaniom energetyki przez użytkowanie zaawansowanych technologii nuklearnych, takich jak SMR czwartej generacji.
Jeśli chcemy osiągnąć cele klimatyczne, w skali globalnej istnieje pilna potrzeba zwiększenia potencjału nuklearnego – powiedział Mohamed Ibrahim Al Hammadi, dyrektor zarządzający i dyrektor generalny ENEC.
Pierwsza elektrownia atomowa z małym reaktorem przed 2030 r.
Na początku ENEC i OSGE podejmą działania w celu zidentyfikowania konkretnych obszarów współpracy. Organizacja ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma wnieść doświadczenie w budowaniu gotowości operacyjnej i zarządzaniu interesariuszami, a także tworzeniu ram komercyjnych z dostawcami technologii i innymi wykonawcami.
OSGE planuje uruchomienie pierwszej elektrowni atomowej z BWRX-300 przed 2030 r., a kolejne oddawać do użytku w kolejnych latach.
Przeczytaj także: Elektrownie atomowe. Które kraje produkują najwięcej prądu? [RANKING]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.