Rząd kanadyjskiej prowincji Ontario, właściciel firmy Ontario Power Generation (OPG), podjął tzw. ostateczną decyzję inwestycyjną dla budowy pierwszego na świecie małego reaktora modułowego BWRX-300. W kwietniu 2025 r. wydano pozwolenie na budowę.

- W Kanadzie do 2035 zostaną zamontowane cztery małe reaktory
- W Polsce planowana liczba takich jednostek ma wynieść 24
- Wybuduje je Orlen Synthos Green Energy na podstawie doświadczeń kanadyjskich
Ostateczne zatwierdzenie budowy pierwszego BWRX-300 w Kanadzie to ważny sygnał dla całego sektora energetyki jądrowej na świecie, a dla nas w Polsce – potwierdzenie, że wybrana przez nas technologia GE Hitachi Nuclear Energy jest gotowa do wdrożenia w warunkach komercyjnych – powiedział Rafał Kasprów, prezes firmy Orlen Synthos Green Energy (OSGE).
Powstaną cztery SMR
W kanadyjskim Darlington w pobliżu Toronto, na obszarze działania firmy Ontario Power Generation (OPG) do 2035 r. ma powstać elektrownia jądrowa z czterema małymi reaktorami modułowymi (ang. small modular reactor – SMR) BWRX-300. Rozpoczyna się budowa pierwszego. Decyzje inwestycyjne podjęto dla wszystkich.
Pierwsze dostawy elementów dla SMR. Fot. OPG
Trwają prace przygotowawcze dla elektrowni jądrowej
Kanadyjskie regulacje umożliwiają realizację prac przygotowawczych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Dzięki temu teren pod pierwszy reaktor przyszłej elektrowni jądrowej jest już gotowy, powstaje szyb budynku reaktora. Dla pozostałych trzech jednostek wyrównywanie gruntu jest na poziomie 50%.
Maszyna TBM Harriett wydrąży tunel o długości 3,4 km i średnicy 6,05 m na potrzeby transportu wody do chłodzenia reaktorów. Generator dotrze na plac budowy w 2027 r.
TBM wydrąży tunel dostarczający wodę chłodzącą reaktory. Fot. OPG
Budowa jednostek BWRX-300 w Polsce
OSGE ma siedem wybranych miejsc w kraju dla floty SMR. Uzyskała sześć decyzji lokalizacyjnych i realizuje program licencjonowania dla 24 jednostek BWRX-300. Mają wesprzeć dekarbonizację elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu.
Małe reaktory modułowe BWRX-300 o mocy 300 MW firmy GE Hitachi Nuclear Energy mają też być budowane w Polsce przez spółkę OSGE.
W Polsce zostaną wykorzystane doświadczenia kanadyjskie
Z doświadczeń OPG i wypracowanych rozwiązań będzie korzystać OSGE. Firma liczy na szybsze i efektywniejsze wdrożenie floty reaktorów w Polsce. Prowadzi już przygotowania wykorzystując dokumentację techniczną i regulacyjną opracowaną dla projektu realizowanego w Darlington. Współpraca z firmami z Kanady i USA jest dla firmy podstawą działań związanych z procesem licencjonowania i ubieganiem się o pozwolenia w Polsce – czytamy w komunikacie.
Reaktor wodny wrzący BWRX-300 ma 300 MW mocy elektrycznej, pasywne systemy bezpieczeństwa, paliwo wymienia się w nim co rok lub dwa, jego żywotność wynosi 60 lat.
Przeczytaj także: Elektrownia jądrowa w Polsce. Szansa dla firm krajowych?

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.