Zadaniem wyłonionych w postępowaniach przetargowych wykonawców będzie zaprojektowanie, dostawa, budowa, montaż, uruchomienie oraz przekazanie do eksploatacji jednostek wraz z pełną infrastrukturą podziemną i naziemną. W zakres przedsięwzięcia wchodzi również szkolenie personelu zamawiającego, serwis w okresie gwarancji oraz świadczenie usług serwisowych dla obu turbin gazowych przez 12 lat.

Nowe bloki mają być wybudowane w układzie jednowałowym (ang. single-shaft) i zasilane wysokometanowym gazem ziemnym. Każdy będzie składał się m.in. z turbiny gazowej, generatora, kotła odzysknicowego oraz turbiny parowej. W przyszłości jednostki będą mogły być wyposażone w moduł, który umożliwi kogeneracyjne wytwarzanie ciepła technologicznego (para technologiczna) i grzewczego (woda sieciowa) na potrzeby lokalnego rynku ciepła.

Realizacja projektu przyczyni się istotnie do realizacji celów klimatycznych UE i jest zgodna ze światowymi trendami w energetyce, zakładającymi budowę niskoemisyjnych jednostek wytwórczych, co doskonale wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE. Projektowane nowoczesne jednostki wytwórcze będą miały szansę na długoterminowe wsparcie dzięki mechanizmowi rynku mocy. Będzie to możliwe w szczególności dzięki spełnieniu wymagań konkluzji BAT oraz kryterium emisyjności poniżej 550 kg CO₂/MWh, wymaganego przez Unię Europejską – powiedział Robert Ostrowski, prezes spółki.

PGE GiEK przetargi chce rozstrzygnąć na przełomie 2019 i 2020 r. Same bloki mają być użytkowane od IV kwartału 2023 r.

Kluczowa dla PGE GiEK inwestycja oparta o paliwo gazowe zapewni odtworzenie mocy wytwórczych Elektrowni Dolna Odra, wycofanych już z eksploatacji dwóch bloków energetycznych nr 3 i 4 oraz przewidywanego zakończenia pracy bloków nr 1 i 2, które obecnie świadczą usługę interwencyjnej rezerwy zimnej na rzecz Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – wyjaśnia Norbert Grudzień, wiceprezes ds. inwestycji i zarządzania majątkiem firmy.

Jak dodano w komunikacie, bloki wybudowane zostaną na wydzielonym terenie, w sąsiedztwie istniejących jednostek elektrowni. Lokalizacja ta ma pozwolić na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminalu LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe.

Przeczytaj także: Blok energetyczny Elektrowni Bełchatów wyłączony z użytku