Od stycznia 2016 r. blok pracował jako jednostka szczytowo-rezerwowa z rocznym limitem 1500 roboczogodzin. Teraz moc z wycofanej jednostki została uzupełniona w systemie elektroenergetycznym przez nowy blok (nr 5), który powstał na terenie Elektrowni Opole. W Elektrowni Bełchatów nadal eksploatowanych jest 12 bloków energetycznych, w tym jeden o mocy 858 MW.

Dodatkowo system w tym roku zasili jeszcze jeden blok z Opola (nr 6), która – podobnie jak oddany do eksploatacji pod koniec maja br. blok nr 5 – będzie produkować do 12,5 TW energii elektrycznej rocznie. Ma to pozwolić na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Obie jednostki mają być użytkowane przez 35 lat i spełniać zaostrzone normy emisyjne – nowoczesna technologia umożliwi redukcję emisji dwutlenku węgla o około 25% na jednostkę wyprodukowanej energii w porównaniu do bloków starszej generacji.

PGE GiEK nowy blok energetyczny buduje także w Turowie. Powstająca tam jednostka o mocy 496 MW ma zostać oddana do użytku w 2020 r. Spółka rozpoczęła także proces inwestycyjny budowy bloków gazowych w woj. zachodniopomorskim, w Elektrowni Dolna Odra, gdzie wybudowane zostaną dwa bloki gazowe o łącznej mocy około 1400 MW.

PGE GiEK to część Grupy Kapitałowej PGE – jednego z największych koncernów energetycznych w Polsce. W zakres działań spółki wchodzi wydobycie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. Udział w krajowym rynku wydobywczym surowca to około 87%, natomiast wytworzona energia może zaspokoić ponad 36% zapotrzebowania kraju.

Przeczytaj także: Elektrownia Turów zamierza odbudować elektrownię wodną w Niedowie