• Nowa farma wiatrowa będzie się składała z 15 turbin o łącznej mocy 30 MW
  • Produkcja energii elektrycznej zaspokoi potrzeby 35 tys. gospodarstw domowych
  • Do 2025 r. Tauron zamierza osiągnąć 1000 MW w lądowych farmach wiatrowych

Po raz pierwszy od zera

W woj. łódzkim rozpoczęto budowę farmy wiatrowej o mocy 30 MW. Obiekt powstaje zgodnie z zakupionym przez Taurona projektem Piotrków. Prace mają się zakończyć latem 2022 r.

Nasza organizacja zbuduje w tym miejscu farmę wiatrową od zera. Inwestycja ta nie jest więc efektem akwizycji. Tak realizowane inwestycje w OZE to już nie tylko konieczność biznesowa, ale i odpowiedź na oczekiwania naszych klientów i otoczenia, w którym funkcjonujemy – wyjaśnia Wojciech Ignacok, prezes Tauron Polska Energia.


Pozyskany projekt

Tauron w grudniu 2020 r. zakupił spółkę Wind T1, która rozwijała koncepcję budowy lądowej farmy wiatrowej o mocy do 30 MW. Dzięki tej transakcji Tauron otrzymał gotowy projekt obiektu zlokalizowanego w gminach Wolbórz i Moszczenica w pow. Piotrkowskim. Instalacja będzie złożona z 15 turbin wiatrowych o mocy 2 MW każda. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie 90 GWh, czyli tyle, ile zużywa około 35 tys. polskich gospodarstw domowych. Prace budowlane prowadzi konsorcjum firm Mega S.A. (lider) i P&Q sp. z o.o.

Coraz więcej mocy z wiatraków

Po przejęciu w 2019 r. pięciu farm wiatrowych w północnej Polsce, Tauron dwukrotnie zwiększył własne zasoby wiatrowych odnawialnych źródeł energii (OZE). Jego dziewięć farm składa się ze 182 turbin wiatrowych o łącznej mocy 380,75 MW. Do 2025 r. Grupa zamierza dysponować 1000 MW w lądowych elektrowniach wiatrowych. Firma planuje też włączenie się w inwestycje offshore – budowę morskich farm wiatrowych na bałtyckich wodach.

Inwestycje w fotowoltaikę

Spółka rozwija też energetykę fotowoltaiczną. Pierwszą taką instalację wybudowaną na terenie po dawnej elektrowni węglowej oddano do użytku w grudniu 2020 r. Farma powstała w ramach programu Tauron PV, który zakłada uruchomienie elektrowni PV o łącznej mocy do 120 MW. Wszystkie obiekty będą zlokalizowane na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron. Kolejna instalacja, Choszczno I, zostanie podłączona do sieci elektroenergetycznej w I kwartale 2021 r.

Ogółem firma zamierza zwiększyć udział OZE w miksie wytwórczym do 65% do 2030 r. Czyste źródła zastąpią wyeksploatowane konfidencjonalne jednostki wytwórcze. W efekcie emisyjność Grupy ma obniżyć się o przeszło 20% do 2025 r. i o ponad 50% do 2030 r.

Przeczytaj także: W Polsce powstanie fabryka ogniw fotowoltaicznych