Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) i duńska firma Ørsted podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie bezzałogowych pojazdów, dronów, robotyki i zrównoważonego transportu dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Partnerzy mają wspólnie rozwijać i komercjalizować nowe technologie.
Port Gdynia. Fot. Damian/Adobe Stock
- Port Gdynia rozwija strategię wykorzystania dronów w zakresie bezpieczeństwa
- ZMPG i Ørsted będą współdziałać w obszarze morskiej energetyki wiatrowej
- Duńska spółka podpisała pierwszy list intencyjny w Polsce
Dzielenie wiedzy i doświadczeń
W ramach współpracy Port Gdynia i Ørsted planują dzielenie się wiedzą, wzajemne wspieranie rozwijanie potencjału biznesowego i prace badawczo-rozwojowe. Będą też przygotowywać projekty i wnioski o dofinansowanie w dziedzinach pojazdów bezzałogowych, dronów i robotyki oraz zrównoważonego transportu morskiego.
Wykorzystanie potencjału bałtyckich wiatrów
Polskie plany zakładają budowę na Bałtyku morskich farm wiatrowych o mocy 8–11 GW do 2040 r. Według Komisji Europejskiej do 2050 r. w Europie będzie 300 GW mocy morskich elektrowni, w tym 80 GW na Morzu Bałtyckim. Już działa 116 farm w 12 państwach, a 40% mocy zainstalowano w Wielkiej Brytanii. Jak podaje raport WindEurope, w 2020 r. europejskie nakłady na takie inwestycje wyniosły 26,3 mld EUR.
W Polsce morskie farmy wiatrowe chcą już budować PGE i Ørsted (2,5 GW), Polenergia i Equinor (1,4 GW), PKN Orlen i Northland Power (1,2 GW), Ocean Winds (400 MW) oraz RWE (350 MW). Z danych Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej w 2030 r. sektor offshore wygeneruje 77 tys. nowych miejsc pracy. A inwestycje w morskie farmy w tym czasie wniosą 60 mld zł do PKB. Już 78 przedsiębiorstw jest zaangażowanych w łańcuch dostaw morskiej energetyki wiatrowej.
Pierwsza taka współpraca w Polsce
Ørsted podkreśla potencjał polskiego rynku odnawialnych źródeł energii i zamierza aktywnie inwestować w rozwój morskiej energetyki wiatrowej na polskim Bałtyku. Nasz pierwszy list intencyjny na polskim rynku podpisujemy z Portem Gdynia, ważnym podmiotem dla rozwoju polskiego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej, a związany jest on z działaniami na rzecz rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki – mówi Agata Staniewska, członek zarządu Ørsted Polska OF Services.
Drony dla bezpieczeństwa
Port Gdynia ma istotne znaczenie zarówno dla gospodarki, jak i dla obronności, a bezpieczeństwo traktuje jako sprawę priorytetową. Współpraca z duńskim partnerem ma zaowocować m.in. rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa poprzez rozwój bezzałogowych statków powietrznych. ZMPG wdroży długofalową strategię dotyczącą dronów.
Bezpieczeństwo jest kluczowym elementem transportu morskiego i w szczególny sposób dotyczy działalności portów. Dotychczasowe działania, wdrożone w ramach strategii dot. bezzałogowych statków powietrznych, przyniosły pozytywne efekty, co oznacza, że przyjęta przez Port Gdynia droga była słuszna i pozwala z optymizmem spoglądać na rozpoczynające się projekty – komentuje Adam Meller, prezes ZMPG.
Według ZMPG Polska jest unijnym liderem cyfryzacji usług wspierających operacje lotnicze bezzałogowych statków powietrznych, a w 2020 r. osiągnęła jeden z najwyższych na świecie wskaźników gotowości do wdrażania usług dronowych.
Przeczytaj także: Port Gdynia: w czerwcu koniec budowy terminalu promowego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.