Trzy farmy wiatrowe oddawano do użytku w 2021 i 2022 r. Ich roczna produkcja prądu odpowiada zużyciu około 240 tys. gospodarstw domowych. To jedne z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych elektrowni wiatrowych w Polsce. Są w nich zainstalowane turbiny o mocy jednostkowej 4,2 MW, rzadko spotykane w Polsce. Orlen planuje przeprowadzić transakcję jeszcze w 2023 r.

Położone w Wielkopolsce farmy wiatrowe znajdują się w pobliżu miejscowości Ujazd (30 MW), Dobrzyca (49,9 MW) oraz Dominowo (62,4 MW). Ostatnia z nich jest wyposażona w m.in. turbiny Vestas V136 o wysokości maksymalnej 166 m i łopatach o długości po 76,2 m. To jedne z największych takich jednostek w Polsce. Zakupu ma dokonać spółka Orlen Wind 3. W wyniku transakcji sumaryczna moc w odnawialnych źródłach energii należących do koncernu wzroście do około 900 MW.

Farmy wiatrowe charakteryzują się wysoką efektywnością produkcji i długim oczekiwanym okresie eksploatacji. Dodatkowym elementem są farmy fotowoltaiczne, które mogą zostać wybudowane w większości na zasadzie cable poolingu – wykorzystaniu istniejącego przyłącza. Ich sumaryczna moc może wynieść nawet 159 MW. Warunkiem takiej realizacji jest zakończenie procedowanych zmian regulacji powalających na takie rozwiązanie.

Przeczytaj także: Największe farmy wiatrowe w Polsce 2023 – TOP 10