• Energia elektryczna z budowanej farmy wiatrowej wystarczy na potrzeby 28 tys. gospodarstw domowych
  • W elektrowniach wiatrowych prąd wytwarza 200 wiatraków
  • Ich łączna moc wynosi 416 MW

Rosną moce lądowych farm wiatrowych

Skokowo zwiększamy moce zainstalowane w zielonych aktywach. Inwestujemy nie tylko w farmy wiatrowe, ale też fotowoltaiczne. Poza projektem w Raciborzu w budowie mamy jeszcze trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

W okolicach Raciborza powstanie farma wiatrowa – 15 wiatraków o mocy jednostkowej 2,2 MW. Sumarycznie to 33 MW. Pierwszy prąd zostanie wygenerowany w połowie 2024 r. Produkcja wystarczy do zaspokojenia potrzeb 28 tys. gospodarstw domowych.


Realizacja projektu farm wiatrowych na terenie województwa śląskiego ma duży wpływ na mieszkańców regionu, którzy zyskają dostęp do niskoemisyjnych źródeł energii. Tylko poprzez współpracę z lokalnymi partnerami możemy zapewnić zrównoważoną i odnawialną energię dla mieszkańców regionu – komentuje Wojciech Więcławek, prezes spółki Tauron Zielona Energia realizującej inwestycję.

3700 MW w OZE do 2030 r.

Istniejące farmy wiatrowe koncernu energetycznego to 11 obiektów: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap. Łącznie posadowiono w nich 200 turbin o łącznej mocy 416 MW.

W czerwcu zakupiono projekt farmy wiatrowej Mierzyn w woj. zachodniopomorskim. Instalacja ma być gotowa pod koniec 2024 r. Moc wiatraków osiągnie niemal 60 MW. W Nowej Brzeźnicy (woj. łódzkie) moc zainstalowana osiągnie prawie 20 MW. Prąd do sieci popłynie na początku 2025 r. Energii elektrycznej będzie tyle, ile zużywa 19 tys. gospodarstw domowych. Na elektrownię wiatrową złoży się dziewięć turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW.

W 2025 r. Tauron ma dysponować odnawialnymi źródłami energii (OZE) o mocy 1600 MW w siłowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych. Do tego czasu stan posiadania energetyki wiatrowej ma być dwukrotnie wyższy, a moc farm fotowoltaicznych zwiększy się o 700 MW. W 2030 r. ma to być 3700 MW, czyli 80% miksu wytwórczego. Na fotowoltaikę przypadnie 1400 MW.

Przeczytaj także: Ustawa wiatrakowa przyjęta przez Sejm. Jest zapis „700 m”