• Największa pływająca morska farma wiatrowa ma moc 88 MW
  • Elektrownia u wybrzeży Estonii ma osiągnąć 820 MW
  • Jej uruchomienie zaplanowano na 2032 r.

Innowacyjna morska farma wiatrowa

Planowana pływająca morska farma wiatrowa ma powstać u wybrzeży Estonii na obszarze Wind Energy Innovation Area. Jej planowana moc to 820 MW, a prąd będą generować pływające turbiny wiatrowe. Uruchomienie elektrowni na morzu zaplanowano na 2032 r. Po osiągnięciu pełnej operacyjności roczna produkcja energii elektrycznej ma wynosić 3,75 TWh.

Wraz ze złożeniem aplikacji oraz odpowiednich wniosków rozpoczynamy wieloetapowy projekt, którego celem jest budowa innowacyjnej farmy morskiej u wybrzeży Estonii. Pływające turbiny morskie stanowić będą o przyszłości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Budowa pilotażowej infrastruktury do produkcji wodoru i amoniaku, zlokalizowanej na morzu, dodatkowo czyni z estońskiego projektu jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie w tej części Europy. To kolejna – po projekcie u wybrzeży Australii – nasza inwestycja w morską energetykę wiatrową – informuje Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy. Mamy wstępne warunki przyłączenia. Podpisaliśmy również umowy o współpracy z partnerami z Estonii, co umożliwi nam stworzenie lokalnego łańcucha dostaw – dodaje.


Szeroko zakrojona współpraca

Przedsięwzięcie będzie realizowane we współpracy z firmą BaltiConnect zajmującą się rozwojem projektów offshore. Polska spółka podpisała także umowy o współpracy z Portem Tallinn – na użytkowanie infrastruktury portu wymaganej do wsparcia produkcji, montażu i obsługi pływającej morskiej farmy wiatrowej, z tallińskim Uniwersytetem Technicznym – na temat współpracy badawczo-rozwojowej oraz pozyskiwania pracowników do projektu, a także z firmą LTH-Baas, dostawcą usług z zakresu wyposażania, konserwacji i modernizacji statków. Ta spółka będzie odpowiadać za instalację turbin i infrastruktury do produkcji wodoru i amoniaku.

Największa dotychczas pływająca farma wiatrowa

W sierpniu 2023 r. otwarto największą aktualnie pływającą morską farmę wiatrową Hywind Tampen. Znajduje się 140 km od wybrzeży Norwegii, między dwoma złożami gazu ziemnego i ropy naftowej. Ma 11 wiatraków i moc 88 MW. Pływające wieże z turbinami umieszczono na głębokościach 260–300 m. Energia zasila platformy wydobywcze, ma pokryć ich zapotrzebowanie w 35%.

Pływające farmy wiatrowe uważane są za przyszłość energetyki morskiej. Mogą być stawiane na głębokościach niedostępnych dla konstrukcji stacjonarnych. Na świecie działają cztery takie instalacje.

Przeczytaj także: Elektrownię szczytowo-pompową Młoty postawią PGE i NFOŚiGW