Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest już zaawansowana na lądzie. Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcie robót na morzu. Nadzór nad bezpieczeństwem prac będą pełnić trzy odpowiednio przystosowane kutry rybackie.
Jednostka dozorowa dla Baltic Power. Fot. dla Baltic Power
- Dwa statki będą transportowały personel na budowę morskiej farmy wiatrowej
- Dozorem zajmą się trzy specjalnie przygotowane kutry rybackie
- Rusza oczyszczanie dna morza na obszarze 130 km2
Koordynacja prac na morzu
Do portów przeładunkowych dostarczane są fundamenty. Ich instalacja rozpocznie się na początku 2025 r. i zainicjuje roboty budowlane morskiej farmy wiatrowej. Te działania umożliwi Centrum Koordynacji Prac Morskich (ang. Marine Coordination Center). Zabezpieczono jednostki przewożące ekipy pracowników i jednostki dozorowe. Te drugie będą one pełnić rolę strażniczą dbając o bezpieczeństwo załóg i ruchu wokół placu budowy. To zadanie realizuje polski wykonawca, który zaangażował do pracy polskie kutry rybackie i załogi.
Trzy jednostki dozorowe
Firma Mewo zapewniła trzy jednostki dozorowe (ang. Guard Vessels) pływające pod polskimi banderami. Będą operowały na obszarze farmy przez cały okres prac instalacyjnych. To specjalnie przygotowane do potrzeb pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej statki rybackie. Załogi liczą od dwóch do pięciu osób. Ich zadaniem będzie dozór i komunikacja z innymi jednostkami przepływającymi w okolicy prac instalacyjnych, w tym rybackimi, turystycznymi i handlowymi.
Transport pracowników, oczyszczanie dna
Na budowę morskiej farmy wiatrowej personel będzie transportowany dwoma specjalnymi statkami (ang. Crew Transport Vessel) dostarczonymi przez operatora, firmę Farra Marine. Na powierzchni 130 km2 przygotowywane do instalacji fundamentów jest dno morskie. Wymaga ono m.in. usunięcia głazów. Pod koniec 2024 r. ruszą przygotowania do prac zasadniczych. Wtedy polska spółka Elecom z Gdyni zainstaluje pławy i boje odseparowujące obszar budowy Baltic Power od ruchu morskiego.
Monitoring ruchu statków
Od tego momentu pracę rozpoczną też jednostki dozorowe koordynowane przez Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power w Łebie (do czasu uruchomienia bazy serwisowej będą działać z innej lokalizacji). Ośrodek zajmie się monitorowaniem wszystkich operacji związanych z ruchem morskim na obszarze morskiej farmy wiatrowej (śledzenie statków, transferów personelu, ruchów sprzętu budowalnego i transportu komponentów).
Przeczytaj także: Pierwsze dostawy fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.