Sejm uchwalił nowelizację ustawy o wsparciu energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych. Wprowadza ona możliwość zróżnicowania ceny maksymalnej w aukcjach dla projektów offshore w zależności od położenia elektrowni na obszarze Morza Bałtyckiego.
Morska farma wiatrowa. Fot. Fokke Baarssen/Adobe Stock
W II fazie rozwoju energetyki morskiej o inwestycjach w morskie farmy wiatrowe będą decydować aukcje. Pierwsza odbędzie się w przyszłym roku. Do tej pory przewidziana przez ministra klimatu była jednolita i wynosiła 512,32 zł/MWh. W środę przyjęto nowelizację ustawy, która umożliwia jej różnicowanie.
Oznacza to, że minister właściwy do spraw klimatu może rozporządzeniem ustalić dla aukcji II fazy offshore różne ceny maksymalne dla poszczególnych obszarów, przeznaczonych pod budowę morskich farm wiatrowych, biorąc pod uwagę ich warunki geofizyczne lub oddalenie od brzegu – informuje PAP.
To ważne rozwiązanie ze względu na to, że obszary pod morskie farmy wiatrowe z II fazy inwestycyjnej różnią się pod względem geofizycznym czy oddalenia od brzegu. Wpływa to w istotny sposób na koszty budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych.
W przypadku ceny jednolitej pojawia się ryzyko, że morskie farmy wiatrowe, które maję być budowane w lokalizacjach o wyższych kosztach nie zostaną zgłoszone do aukcji. W takiej sytuacji może się okazać, że w części z nich nie będzie trzech ofert, czyli minimum do ich przeprowadzenia. Z kolei projekty o niższych kosztach mogłyby oferować wyższe ceny, niż w przypadku ich dostosowania do różnych obszarów.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 409 posłów, 13 było przeciwko, a pięciu wstrzymało się od głosu. Nowymi regulacjami zajmie się teraz Senat.
Przeczytaj także: Rusza pomoc rządowa dla przemysłu energochłonnego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.