Wsparcie mogą otrzymać firmy z sektora wydobywczego i przetwórstwa przemysłowego, które z powodu wysokich cen energii elektrycznej i gazu ziemnego poniosły dodatkowe koszty. NFOŚiGW jest operatorem programu, natomiast środki pomocowe zapewnia resort rozwoju i technologii.

Pomoc zaplanowano na pokrycie kosztów kwalifikowanych poniesionych od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. Takie problemy miało około 3 tys. przedsiębiorstw prowadzących działalność w Polsce. Wsparcie podstawowe pokryje do 50% kosztów, a wnioskować o nie mogą podmioty energochłonne działające w sektorach wydobywczym i przetwórstwa przemysłowego. Do 80% kosztów otrzymają firmy działające w sektorach szczególnie narażonych na utratę konkurencyjności.

Wnioskodawcy muszą spełnić odpowiednie kryteria, m.in. dotyczące poniesionych kosztów zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego – czytamy w komunikacie.

Nabór wniosków trwa od 22 listopada do 5 grudnia 2024 r. Jak informuje NFOŚiGW, program jest zgodny z unijnym prawodawstwem. Wypłata środków będzie dokonywana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii na rachunek bankowy wskazany we wniosku.

Przeczytaj także: Port Gdańsk. Olbrzymie suwnice przepłynęły 29,5 tys. km