Jak wynika z szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej, gospodarstwa domowe zamontowały już ponad 500 tys. m2 kolektorów słonecznych. Powierzchnia ta stanowi równowartość 70 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Co ciekawe, w 2000 r. mieliśmy tylko 21 tys. m2 kolektorów.
Fot. sxc.hu
Zdaniem ekspertów z IEO jeśli Polacy nadal równie chętnie będą montować kolektory, to za 7 lat Polska znajdzie się na 5. miejscu w Europie pod względem liczby zainstalowanych baterii słonecznych.
Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dofinansowującego zakup i montaż kolektorów), do końca sierpnia br. Polacy złożyli 28,8 tys. wniosków o dotacje do solarów. Z tego względu władze NFOŚiGW zdecydowały się zwiększyć budżet na dopłaty z 300 do 450 mln zł.
Kolektory coraz częściej instaluje się nie tylko na domach jednorodzinnych, ale też na budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, szpitali, kościołów i biurowców. Inwestycja w solary się opłaca, gdyż oznacza obniżenie rachunków za ogrzewanie wody nawet do 40%. Wskutek większego zainteresowania kolektorami słonecznymi powstaje coraz więcej firm, które projektują, produkują i montują solary.
Coraz częściej realizowane są też większe projekty, jak np. w gminie Wierzchosławice w Małopolsce, gdzie powstała elektrownia fotowoltaiczna o łącznej mocy 1 MW. Taka ilość wystarczy do zapewnienia energii 2 tys. domów.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.