Gmina od dawna interesuje się zieloną energią. Przeprowadziła wieloletnie badania, z których wynika, że w gminie wieje zbyt słabo, aby budować farmy wiatrowe, więc trzeba postawić na inne odnawialne źródła energii. Dlatego małopolska gmina przygotowuje się do budowy farmy fotowoltaicznej, która docelowo ma wytwarzać 1,8 MW mocy.

Oznacza to, że będzie największą taką farmą w kraju. Jak informuje Puls Biznesu, "inwestycję w imieniu samorządu zrealizuje należąca do gminy spółka Energia Wierzchosławice. Już ogłosiła przetarg na realizację pierwszego etapu projektu, czyli dostarczenie 4445 paneli słonecznych o łącznej mocy 1 MW, wykonanie całej konstrukcji i okablowanie. Oferty można składać do 17 maja, a farma ma być gotowa już pod koniec sierpnia".

Farma ma wytwarzać prąd elektryczny, który będzie przekazywany do ogólnej sieci. Według szacunków, budowa farmy będzie kosztować 9,5 mln zł. Gmina pozyskała na ten cel 50% dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Pozostałe 50% to wkład własny i pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Jednak szacunki gminy dotyczące kosztów inwestycji mogą być błędne. Jak wyliczyło Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, budowa farmy fotowoltaicznej wyniesie znacznie więcej - 1 MW mocy kosztuje bowiem 18 mln zł. Jednak prezes spółki Energia Wierzchosławice liczy, że uda się wybudować farmę za mniej niż 10 mln zł. Podobno już zgłaszają się pierwsi zainteresowani realizacją inwestycji.

Gmina już wcześniej zainteresowała się pozyskiwaniem energii ze słońca. W ramach pilotażowego programu współfinansowanego z funduszy unijnych w 40 prywatnych domach zainstalowano zestawy solarne podgrzewające wodę. W planach jest też odwiert geotermalny.
"Jeżeli uda nam się uzyskać kolejne dotacje, będziemy kontynuować projekty wykorzystujące zieloną energię. Do zainstalowania solarów chętnych jest wielu. Do projektu zgłosiło się 1700 gospodarstw domowych. W ramach jego drugiego etapu planujemy również zamontować instalacje we wszystkich budynkach użyteczności publicznej" – zapowiada Marcin Wasa, prezes Energii Wierzchosławice.