Elektrownia nie emituje prawie dwutlenku węgla, emisja siarki zmniejszyła się o 69 proc., natomiast pyłów - o 63 proc., dodatkowo ilość odpadów zmalała o 80 proc.  Dzięki realizacji projektu, jedna trzecia mieszkańców Szczecina ma ekologiczną energię elektryczną i ciepło.  Spalanym surowcem jest w 80 proc. biomasa leśna, pozostałe 20 proc. to biomasa pochodzenia rolniczego.

Kocioł wyprodukowała fińska firma Metso. Za budowę magazynu, instalacje podające i przygotowujące biomasę, oraz urządzenia pomocnicze odpowiedzialne było konsorcjum firm: BMH Technology Oy z Finlandii, Mostostal ZabrzeHolding i Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

Fundusze na sfinansowanie projektu  pochodziły ze środków własnych spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Inwestycja współfinansowana była przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Grupa Kapitałowa PGE jest największą grupą sektora elektroenergetycznego w Polsce. Jej udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi 40 proc., a w rynku dystrybucji energii elektrycznej - ok. 26 proc.