Studenci Politechniki Wrocławskiej (PWr) budują łódź zasilaną panelami fotowoltaicznymi. Obecnie trwa konstruowanie prototypu łodzi. Pierwsze testy zaplanowano na wiosnę 2019 r., odbędą się na Odrze.
Wrocław: budowa łodzi solarnej. Fot. PWr
We Wrocławiu w budowie łodzi zasilanej panelami fotowoltaicznymi bierze udział około 50 studentów i studentek PWr. Ma to być łódź wydajna, szybka oraz bezpieczna. Zgodnie z projektem, będzie to jednoosobowa jednostka o długości około 5,5 m, która wyposażona zostanie w panele fotowoltaiczne o powierzchni 6 m2. Silnik będzie mieć moc około 5 kW. Kadłub zostanie zbudowany z włókna węglowego.
Samo przerobienie kajaka na napęd solarny nie jest zbyt trudne, dlatego zdecydowaliśmy się na skok na głęboką wodę. W swoim projekcie chcemy bowiem wykorzystać hydroskrzydła – mówi, cytowany w komunikacie, Robert Płaczek, członek sekcji konstrukcji. Hydroskrzydła to płaty nośne montowane pod kadłubem. Kiedy łódź nabierze odpowiedniej prędkości, hydroskrzydła będą powodować wynurzanie się kadłuba z wody, dzięki czemu zmniejszy się opór i łódź będzie mogła płynąć szybciej.
W łodzi studentów z Wrocławia zastosowane będzie też sterowanie trójpłaszczyznowe oraz w pełni automatyczny system sterowania w osi wzdłużnej.
Studenci zasilaną panelami fotowoltaicznymi łódź zamierzają wystawić w zawodach łodzi solarnych, które w lipcu 2019 r. odbędą się w Monako. To cykliczna, największa i najbardziej prestiżowa impreza tego typu na świecie, w której biorą udział nie tylko studenci, ale także profesjonalne zespoły konstruktorów. W trakcie ostatnich zawodów łodzie wyposażone w hydroskrzydła osiągały prędkości powyżej 50 km/godz. W tych zawodach rywalizuje się w trzech konkurencjach – przyspieszenia, slalomu oraz w wyścigach.
Przeczytaj także: Drony i teledetekcja – Energa będzie współpracować z Instytutem Lotnictwa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.