W Portland (USA) w celu produkcji prądu lokalne przedsiębiorstwo wod-kan zainstalowało system zasilania LucidPipeTM, który w przyjazny środowisku sposób generuje energię, wykorzystując przepływ ścieków w kolektorze. Unikalne, sferyczne turbiny są instalowane wewnątrz rurociągów grawitacyjnych o dużej średnicy (od 24'', czyli 609,6 mm do 60'', tj. 1524 mm). Turbiny obracają się, gdy woda przepływa przez nie, zamieniając nadmiar ciśnienia na elektryczność. Wiele turbin można montować szeregowo, jedna po drugiej, aby zmaksymalizować wydajność produkcji energii. LucidPipe nie blokuje procesu przepływu ścieków wody i działa w rurach o niemal każdej średnicy.

W rurociągach zainstalowano cztery specjalne segmenty, w których znajdują się turbiny. Podłączono je bezpośrednio do generatorów prądu. Kiedy turbina jest obracana, powstaje energia elektryczna. Turbina umieszczana jest w takim miejscu, w którym przesyłane ścieki grawitacyjnie przesyłane są w dół, dzięki czemu proces nie wymaga użycia pomp potrzebujących zasilania. 

W ciągu roku w ten sposób w Portland wytwarzana jest 1,1 GWh energii, czyli tyle, ile potrzebne jest do zasilenia 150 gospodarstw domowych. Wodociągi podpisały z lokalnym przedsiębiorstwem energetycznym umowę na 20 lat. W tym okresie dochód z instalacji wynieść ma 2 mld USD.


W oddaleniu od terenów zurbanizowanych technologia ta działa znakomicie w wodociągach wody pitnej, bez szkody na jakości przesyłanego surowca. Podobne rozwiązanie wdraża w Polsce od 2017 r. Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Szczecinie. Przystąpił on do budowy turbiny prądotwórczej (turbiny wodnej Francisa, o mocy maksymalnej 140 kW) w Zakładzie Produkcji Wody „Pomorzany”. Urządzenie umieszczone zostanie w rurociągu dostarczającego wodę z ujęcia na jeziorze Miedwie. Różnica poziomów pomiędzy Miedwiem a zakładem na Pomorzanach wynosi ponad 30 m, a zdolność produkcyjna turbiny w ciągu roku może dochodzić do około 1000 MWh.

Przeczytaj także: Kopalnia w Brzeszczach będzie produkować prąd