Rozpoczęcie budowy może już ruszyć za dwa lata. Pomiędzy Elektrociepłownią Piwonice (EP) należącą do koncernu Energa SA w Gdańsku a miastem Kalisz został w tej sprawie podpisany list intencyjny.
Taka inwestycja przyczyniłaby się do utylizowania blisko 200 ton odpadów, jakie powstają na terenie Kalisza i okolicznych gmin w ciągu miesiąca.
EP zamierza zbudować nowy blok energetyczny opalany biomasą, pozyskaną z utylizacji posegregowanych odpadów, o mocy kilkunastu MW.
Takie rozwiązanie nie tylko przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego, bo śmieci nie będą trafiały na wysypiska, ale poprawi również bezpieczeństwo dostaw energii cieplnej i powstanie nowe źródło energii odnawialnej.

Energa SA to grupa energetyczna, której podstawą działalności jest wytwarzanie, obrót, dystrybucja i przesył energii elektrycznej. Obsługuje 2,5 mln klientów indywidualnych i powyżej 300 tysięcy firm. W jej posiadaniu jest 45 elektrowni wodnych i ponad 100 wiatraków, dzięki czemu ma 30 % udziału w rynku. To daje spółce pozycję krajowego lidera w produkcji i dostawach energii ze źródeł odnawialnych.