Kongres jest wydarzeniem o charakterze regionalnym i cyklicznym. Wcześniejsze konferencje miały miejsce we Wrocławiu, Bydgoszczy, Olsztynie i Białymstoku. Pierwsza edycja Kongresu zostanie zakończona w czerwcu 2014 r., jednak ze względu na dużą popularność tego wydarzenia, organizator planuje już kolejne konferencje dla drugiej edycji.

Najbliższa konferencja odbędzie się w Centrum Edukacji przy ul. Kobylińskiego 25 w Płocku. Swój udział zapowiedział m.in.: prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy i poseł na Sejm RP Waldemar Pawlak, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki Janusz Pilitowski, poseł na Sejm RP Piotr Zgorzelski, marszałek Adam Struzik, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Barbara Koszułap czy b. wicemarszałek Sejmu RP Ewa Kierzkowska.

Wśród uczestników spotkania znajdą się przedstawiciele organizacji branżowych, eksperci i inwestorzy z sektora odnawialnych źródeł energii. Cztery dotychczas zorganizowane konferencje pokazały, że ich cechą charakterystyczną jest znacząca ranga dla danego regionu, silna reprezentacja samorządów, obecność przedstawicieli Parlamentu RP i kluczowych dla sektora OZE ministerstw.

Program Kongresu w Płocku
Konferencja zostanie rozpoczęta debatą przedstawicieli Rządu RP, Parlamentu RP, Parlamentu Europejskiego oraz organizacji branżowych na temat polityki Unii Europejskiej dotyczącej odnawialnych źródeł energii. Uczestnicy debaty postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie - czy kierunek polityki UE w tym zakresie jest szansą czy zagrożeniem dla polskiej gospodarki i energetyki.

Następnie każdy uczestnik konferencji będzie mógł wziąć udział w dwóch blokach paneli dyskusyjnych, które zostaną poprowadzone przez cenionych ekspertów z branży OZE. Pierwsze trzy równoległe debaty zostaną poświęcone temu, jak stymulować rozwój inwestycji w sektorze energii słonecznej, szansom związanym z rozwojem OZE dla gmin w Polsce oraz biomasie, biogazowi i energii z odpadów w kontekście nowego systemu wsparcia dla sektora.

Czwarty panel, przygotowany m.in. przez Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec, będzie dotyczył doświadczeń Niemiec w rozwoju OZE. Kolejna debata będzie poprowadzona przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej na temat perspektyw dla sektora wiatrowego w Polsce do 2020 r. Konferencję zamkną warsztaty pt: „Konsultacje dla samorządów na temat dobrych praktyk w zakresie relacji na linii inwestor – gmina”, podczas, którego dystrybuowany będzie materiał edukacyjny w zakresie powyższego zagadnienia.

Organizatorem Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej jest Zielona Strona Mocy.

Więcej informacji