O zrównoważonym rozwoju polskiej gospodarki w kontekście Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. Planu Morawieckiego rozmawiano podczas III Forum Ochrony Środowiska. Wśród tematów nie zabrakło także kwestii związanych z udziałem węgla w polskim sektorze energetycznym w przyszłości.
Fot. Shutterstock
Mamy pokłady, które leżą coraz głębiej, których koszty wydobycia (te czysto ekonomiczne, jak i ludzkie) stają się tak wysokimi, że węgiel wydobywany w Polsce przestaje być konkurencyjny na rynku światowym, a jego efektywne wykorzystanie pozostaje w sprzeczności z kryteriami określonymi w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju tj. oszczędnościami i korzystaniem z innowacji i wiedzy – mówiła podczas konferencji Gabriela Lenartowicz, poseł, członek sejmowej Komisji Ochrony Środowiska.
Zwróciła także uwagę na to, że na wykorzystanie węgla w polskim sektorze energetycznym należy spojrzeć w szerszym kontekście. Wszystkie badania prowadzone w zakresie rozwoju zaawansowanych technologii niskoemisyjnego wykorzystania węgla w energetyce, związanie m.in. z zgazowaniem węgla, wykazują, że te technologie nie są w tej chwili ekonomicznie uzasadnione, ale postęp w tym zakresie może spowodować, że tak zastosowany węgiel stanie się paliwem konkurencyjnym, także na rynku międzynarodowym – tłumaczyła.
Jej zdaniem to właśnie koszty powinny być punktem wyjścia do analizy opłacalności innych alternatywnych czy odnawialnych źródeł energii, które są wymieniane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W tym m.in. geotermii. Obecnie, biorąc pod uwagę zasoby polskie, 80% kraju taki potencjał posiada, ale charakter tego potencjału (o którym decydują takie czynniki jak: temperatura, zmineralizowanie czy koszt i wydajność odwiertu) sprawia, że jest to w zasadzie obecnie najdroższe medium, jeżeli chodzi o odnawialne źródło energii – powiedziała Gabriela Lenartowicz. Zdecydowanie bardziej efektywne z punktu widzenia kryteriów przywołanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju byłoby inwestowanie w technologie OZE w sektorze wodno-kanalizacyjnym – dodała.
Czytaj także: "Szyszko: rząd stawia na geotermię. NIE dla "niestabilnych" źródeł"
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.