Jednym ze sposób poprawy jakości powietrza w Polsce jest rozwój geotermii – to opinia, którą podczas spotkania ze samorządowcami w Sieradzu przedstawił minister środowiska Jan Szyszko.
fot. Shutterstock
Geotermia to nasza przyszłość. To ogromny piec centralnego ogrzewania na głębokości 1,5-3 tys. m, który jest niezależny od wiatru czy słońca – tłumaczył szef resortu środowiska.
Zgodnie z informacjami Ministerstwa Środowiska na obszarze Polski udokumentowane zostało 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym.
Zasoby te mogą być wykorzystywane m.in. do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Mogą mieć swoje zastosowanie w rolnictwie, balneoterapii i rekreacji.
NFOŚiGW dla geotermii
Działania w zakresie rozwoju geotermii wspiera m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Głównym narzędziem w tym zakresie jest program pn. „Geologia i górnictwo”. Kolejnym jest program „Poprawa jakości powietrza”.
Ponadto, istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć geotermalnych z innych, krajowych programów pomocowych, a także źródeł zagranicznych m.in. w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2020 – podał resort środowiska.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.