23 marca br. odbyła się konferencja inaugurująca cykl warsztatów w ramach projektu pn. „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko”. Spotkanie miało miejsce na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Kraków: początek cyklu warsztatów, których celem jest dbanie o środowisko. Fot. zielonestrefy.pl
Obrady rozpoczęły się o godz. 9.30. Gości przywitało kierownictwo Katedry Inżynierii Środowiska i Przeróbki Surowców – patrona merytorycznego projektu. Następnie mgr inż. Kinga Turoń krótko scharakteryzowała projekt oraz przedstawiła program spotkania.
Pierwszy referat pt. „Koncepcja Zielonych stref energetycznych” wygłosił prof. dr hab. inż. Ireneusz Soliński z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH, który zaprezentował rozwój różnego rodzaju stref ekologicznych na obszarze Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Przedstawił też autorski projekt Zielonych stref energetycznych, opracowany przez Stowarzyszenie ideaTECH, we współpracy z Małopolsko-Podkarpackim Klastrem Czystej Energii oraz pracownikami Katedry Inżynierii Środowiska i Przeróbki Surowców AGH.
Kolejną prelekcję, dotyczącą możliwości implementacji na terenie gmin Małopolski różnego rodzaju rozwiązań z dziedziny OZE, wygłosił dr inż. Bartosz Soliński z Wydziału Zarządzania AGH. Po referacie wywiązała się ożywiona dyskusja, zadawano dużo pytań, wyjaśniono wiele interesujących kwestii.
Po tym wystąpieniu nastąpiła krótka przerwa, podczas której uczestnicy nadal prowadzili ożywione dyskusje w mniejszych grupach.
zielonestrefy.pl
Po przerwie wysłuchano wystąpienia dr. inż. Tomasza Fiszera (specjalisty ds. efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i ochrony środowiska w budownictwie, przemyśle i transporcie, audytora energetycznego, trenera i szkoleniowca), które dotyczyło aspektów prawnych rozwoju Zielonych stref energetycznych. Słuchacze zostali poinformowani o przepisach dotyczących rozwoju OZE, ograniczeniu niskiej emisji oraz zwiększeniu efektywności energetycznej w różnych dziedzinach naszego życia.
Ostatnie wystąpienie dotyczyło możliwości uzyskania dofinansowania na inwestycje proekologiczne ze źródeł krajowych i zagranicznych. Referat wygłosił mgr inż. Józef Kała, wieloletni wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Po tym referacie uczestników konferencji zaproszono do dyskusji na tematy poruszone w trakcie wystąpień. Następnie podano lunch i nastąpiło zakończenie spotkania.
Wśród prawie 50 uczestników konferencji znaleźli się m.in. przedstawiciele samorządów z terenu woj. małopolskiego, przedstawiciele małopolskich przedsiębiorstw, pracownicy WFOŚiGW oraz pracownicy i studenci Akademii Górniczo-Hutniczej.
Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.