• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Termomodernizacja i spalanie biomasy w Rytrze – warsztaty szkoleniowe

Opublikowano: 25-05-2018 Źródło: zewnętrzne

21 maja br. w Urzędzie Gminy Rytro odbyły się warsztaty szkoleniowe pn. „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko”. Było to już trzecie z planowanych 10 spotkań z przedstawicielami JST, przedsiębiorcami oraz społecznością lokalną.


Termomodernizacja i spalanie biomasy w Rytrze – warsztaty szkoleniowe. Fot. ideaTECH Termomodernizacja i spalanie biomasy w Rytrze – warsztaty szkoleniowe. Fot. ideaTECH

Warsztaty otworzył prezes zarządu Stowarzyszenia ideaTECH Grzegorz Mental, który spotkanie poprowadził w roli konferansjera.

Fot.. ideaTECH Fot.. ideaTECH

Pierwszy wystąpił dr inż. Tomasz Fiszer, który mówił o termomodernizacji jako inteligentnym sposobie planowania energetycznego i jednym z elementów gospodarki niskoemisyjnej. Jednym z podjętych przez dr. Fiszera zagadnień była biomasa jako paliwo w instalacjach grzewczych. Dodajmy, że tematyka dotycząca spalania biomasy oraz termomodernizacji była wskazane przez przedstawicieli gminy jako najbardziej aktualna i atrakcyjna.

Do tego dr Fiszer wyjaśnił kwestie związane z finansowaniem przedsięwzięć termomodernizacyjnych i OZE oraz powstawaniem w gminach zielonych stref energetycznych.


Z kolei Paweł Tomaszewski mówił o poprawie efektywności energetycznej jako jednym z głównych celów dbałości o środowisko. Nawiązał do OZE, omówił wątki związane z białymi certyfikatami jako mechanizmami stymulującymi działania proefektywnościowe. Nawiązał do rozproszonego pomiaru zanieczyszczenia powietrza oraz elektromobilności.

Najważniejszą częścią jego wystąpienia były praktyczne porady, jak efektywnie zarządzać energią w przedsiębiorstwie, gminie i budynkach mieszkalnych oraz zaprezentowanie atutów stosowania systemów monitoringu energii.

Wśród lokalnej społeczności warsztaty wzbudziły spore zainteresowanie. Dyskusje były długie, a dotyczyły m.in. sprawności kotłów 5-tej klasy, właściwej definicji budownictwa pasywnego czy systemów pomiarowych w odniesieniu do zanieczyszczenia powietrza w kontekście powiatu nowosądeckiego oraz gminy Rytro.

Fot. ideaTECH Fot. ideaTECH

Po wystąpieniach prelegentów uczestnicy warsztatów zadawali kolejne pytania, a także wspólnie z trenerami zastanawiali się nad kwestią niskiej emisji w Rytrze. Do tego dyskutowano również o Rytrze jako gminie niezależnej energetycznie. Szkoleniowcy i eksperci stowarzyszenia przedstawili autorską koncepcję Zielonych stref energetycznych, która możliwa jest do wprowadzenia w tej miejscowości.

Ze względu na specyfikę swojej lokalizacji – miejscowość jest położona w dolinie – jak i z uwagi na warunki wiatrowe oraz niewystarczającą liczbę narzędzi pomiarowych, trudno jednoznacznie uznać, że gmina Rytro, sąsiadująca z jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, tj. Nowym Sączem, posiada powietrze, które jakościowo przekracza wszystkie normy określone przepisami krajowymi i unijnymi.

Więcej informacji wkrótce na stronach: www.zielonestrefy.pl oraz www.ideatech.org.pl.

Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Przeczytaj także: Warsztaty szkoleniowe w Gminie Osiek

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.