Polska znalazła się na 36. miejscu rankingu krajów które są najatrakcyjniejsze pod kątem realizacji inwestycji obejmujących OZE, ułożonym przez firmę Ernst&Young Global Ltd, jednego z czterech światowych gigantów zajmujących się audytem finansowym. Jak jednak przedstawia się obecna sytuacja na polskim rynku?
Największym wolumenem energii w Polsce pochwalić się mogą farmy wiatrowe. Fot. WDG Photo/Shutterstock
Moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce (bez instalacji współspalania) wyniosła w I kwartale 2018 r. 8,707 GW. Odpowiednio rok wcześniej stan wynosił 8,538 GW, jak podał Urząd Regulacji Energetyki (URE).
Największy udział mocy zainstalowanej OZE miały farmy wiatrowe (5,856 GW). To one stanowią podstawę miksu energetycznego w zakresie OZE.
1,364 GW to moc instalacji biomasowych, elektrownie wodne wniosły do wolumenu niewiele mniej: 1,137 GW. Biogazownie w Polsce mają moc jedynie 240 MW, a instalacje fotowoltaiczne 111 MW.
URE podał też, że produkcja energii ze źródeł odnawialnych (w ramach wolumenów objętych świadectwami pochodzenia wydanymi przez urząd) wyniosła 1237 GWh w I kw. 2018 r.
W tym:
- 1151 GWh z instalacji wiatrowych,
- 61 GWh z biogazu,
- 0,81 GWh z instalacji fotowoltaicznych,
- 23,9 GWh z hydroenergetyki
- 0 GWh z instalacji biomasowych oraz wykorzystujących technologię współspalania biomasy, biopłynów, biogazu lub biogazu rolniczego z innymi paliwami.
Przeczytaj także: Odnawialne źródła energii: gdzie inwestować?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.