Od początku stycznia 2018 roku Stowarzyszenie ideaTECH, we współpracy z Małopolsko-Podkarpackim Klastrem Czystej Energii oraz Katedrą Inżynierii Środowiska i Przeróbki Surowców na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie, realizuje projektu pn. „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Fundacja dla AGH.
Fot. Stowarzyszenie ideaTECH
Głównym celem organizowanego przedsięwzięcia jest rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej efektywności energetycznej wśród przedsiębiorców, tworzenia i realizacji planu gospodarki niskoemisyjnej dla gmin, a przede wszystkim przekazanie założeń dotyczących koncepcji tzw. zielonych stref energetycznych.
Organizatorzy przedsięwzięcia wychodzą z założenia, że tylko ścisła współpraca przedsiębiorców i samorządowców będzie w stanie trwale oddziaływać na środowisko naturalne, poprzez zastosowanie wskazówek zdobytych podczas organizowanych warsztatów tematycznych oraz konferencji naukowych. Działania ze sfery naukowo-dydaktycznej wspiera od początku istnienia projektu wortal tematyczny: zielonestrefy.pl wraz z platformą e-learningową.
Tematy na czasie
Podczas seminariów prelegenci w klarownej formie poruszają zagadnienia związane z nowoczesną technologią, trendami oraz pokazują, jak można być przyjaznym środowisku i przy tym oszczędzać zarówno w rodzinnym gospodarstwie, jak i miejscu pracy.
Przedstawiają możliwości finansowania inwestycji związanych z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii, pokazują jak najłatwiej poruszać się w zawiłościach administracyjno-prawnych.
Mieszkańcy gmin bardzo zainteresowani są wiadomościami na temat smogu i ekologicznego budownictwa. Prelegenci, analizując poszczególne przykłady, wskazują, jak często proste rozwiązania mogą w znaczny sposób wpłynąć na poprawę jakości powietrza, a tym samym zdrowie i komfort życia.
Projekt swym zasięgiem obejmuje województwo małopolskie. W czerwcu tego roku miało miejsce piąte z zaplanowanych dziesięciu spotkań warsztatowych. Dotychczas seminaria odbyły się w Osieku, Chrzanowie, Niepołomicach, Rytrze i Bieczu. Przedstawiana tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców gmin, jak i lokalnych przedsiębiorców oraz samorządowców. Liczne dyskusje i zapytania ze strony uczestników przekonują, jak potrzebne są społecznie działania tego typu.
Dyskusje i solucje
Dobór osób występujących na konferencjach oraz seminariach organizowanych przez Stowarzyszenie ideaTECH jest gwarantem otrzymania przez uczestników szerokiej i przydatnej wiedzy. Doświadczenie naukowe i praktyczne pozwala na przedstawienie tematyki projektu w sposób ciekawy, poparty przykładami oraz wyczerpujący. Podczas seminaryjnych dyskusji coraz częściej pojawiają się zalążki nowych pomysłów inwestycji lokalnych oraz rozwiązań miejscowych problemów związanych z czystością powietrza i wykorzystaniem nowych rozwiązań inżynieryjnych.
Rozmowa z prezesem Stowarzyszenia ideaTECH, które realizuje projekt, Grzegorzem Mentalem
Kinga Turoń: Jak ocenia Pan dotychczasowy przebieg projektu „Energooszczędnych gmin i przedsiębiorstw”?
Grzegorz Mental: Jestem bardzo zadowolony. Przede wszystkim odzewem ze strony środowisk, do których chcieliśmy trafić z naszym przekazem. Chętnych na współorganizację spotkań szkoleniowych przez gminy jest o wiele więcej niż przewiduje projekt. Daje to ważny fundament dla naszych działań. Wiemy, że jest ogromna potrzeba edukacji w tematyce szeroko pojętej zielonej energetyki. Są odpowiednio wykwalifikowani ludzie, którzy mają ogromną wiedzę i zdolność profesjonalnego i atrakcyjnego dzielenia się nią z innymi. Sytuacja ta pozwala z optymizmem myśleć o kontynuacji projektu w następnych latach.
K.T.: Uczestnicy Państwa seminariów i konferencji to w dużej mierze przedsiębiorcy i urzędnicy samorządowi, tematyka ta jednak interesuje także osoby prywatne, mieszkańców miast i wsi.
G.M.: To bardzo cieszy, sprawia że warto to robić. Obserwujemy zmianę postrzeganie pewnych spraw. Urzędnicy i przedsiębiorcy coraz częściej myślą o środowisku, o nowoczesnych rozwiązaniach i oszczędnościach wynikających z rozwoju technologicznego. Szukają informacji, chcą pozyskiwać rzetelną wiedzę. Mieszkańcy licznie biorący udział w seminariach bardzo interesują się jakością powietrza, odnawialnymi źródłami energii, gospodarką niskoemisyjną i tym co się dzieje w ich najbliższym otoczeniu. Prelegenci Stowarzyszenia otrzymują dużo ciekawych pytań o finansowanie inwestycji, o aspekty techniczne, a także politykę energetyczną w skali mikro i makro. To bardzo dobry prognostyk na przyszłość.
K.T.: Jaką, w ramach tego projektu, prowadzicie Państwo działalność poza seminariami i konferencjami?
G.M.: To przede wszystkim wortal internetowy wraz z modułem e-learningowym na stronie www.zielonestrefy.pl. E-szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatu, planujemy w pełni uruchomić z końcem września tego roku. Ponadto, dzielimy się wiedzą z zainteresowanymi osobami, które skontaktują się z nami drogą e-mail, bądź telefonicznie. Obecnie ustalamy listę miejsc i terminy, w których odbędą się kolejne seminaria. Jest jeszcze szansa, by zgłosić swoją gminę do udziału w projekcie. Zainteresowane samorządy prosimy o kontakt z koordynatorem projektu.
Serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszych stron internetowych oraz profili w mediach społecznościowych, znajdziecie Państwo tam wiele przydatnych informacji w różnej formie.
Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.