12 września br. w Gorlicach, w Domu Polsko-Słowackim, odbyła się szósta edycja warsztatów szkoleniowych pn. „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko”. Gospodarzem był gorlicki Urząd Miejski. W spotkaniu udział wzięło kilkadziesiąt osób, w tym przedsiębiorcy, przedstawiciele JST oraz mieszkańcy.
Fot. Stowarzyszenie ideaTECH
Spotkanie otworzył Grzegorz Mental, prezes zarządu Stowarzyszenia ideaTECH. Z kolei pierwszym prelegentem był dr inż. Tomasz Fiszer, który omówił zagadnienia związane z termomodernizacją, gospodarką niskoemisyjną i efektywnością energetyczną. Poruszył także wątki dotyczące odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz kwestii dofinansowania inwestycji w OZE.
Dr inż. Tomasz Fiszer wyjaśnił również założenia autorskiej koncepcji ekspertów Stowarzyszenia ideaTECH – „Zielonych Stref Energetycznych”. Głównie mówił o niskiej emisji oraz związanych z tym zjawiskiem problemach środowiskowych, zdrowotnych i finansowych. Ponadto omówił możliwości pozyskania dofinansowania na inwestycje z zakresu OZE i polepszenia efektywności energetycznej. Uwagę słuchaczy zwrócił także na plany rozwoju budownictwa niskoenergetycznego.
Na wynikających z codziennej działalności człowieka zagrożeniach dla środowiska skupił się drugi z prelegentów – mgr inż. Paweł Tomaszewski. Starał odpowiedzieć na pytanie: dlaczego warto efektywnie zarządzać energią? W dalszej części wystąpienia omówił Krajowy Plan Działań na rzecz efektywności energetycznej a także obowiązki jednostek sektora publicznego wynikające z ustawy o efektywności energetycznej. Wyjaśniał także zagadnienia nowej ustawy o efektywności energetycznej. Największe zainteresowanie wzbudziło omówienie Systemu Białych Certyfikatów dla przedsiębiorców oraz omówienie metod poprawy efektywności energetycznej.
Fot. Stowarzyszenie ideaTECH
Mgr inż. Paweł Tomaszewski opisał schemat pozyskania białych certyfikatów oraz wymierne korzyści finansowe wynikające ze sprzedaży uprzednio pozyskanych certyfikatów, co w znaczący sposób przyspiesza zwrot danej inwestycji w modernizację zakładu przemysłowego. Całość schematu – od koncepcji po sprzedaż certyfikatów – była zaprezentowana na rzeczywistych przykładach.
Dodajmy, że w Gorlicach podczas konsultacji eksperckich padało mnóstwo pytań.
Kolejne spotkanie z tego cyklu zaplanowano na 3 października br. w Urzędzie Miejskim w Brzesku. Wszystkiego o tym wydarzeniu dowiesz się TUTAJ.
Źródło: Stowarzyszenie ideaTECH
Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Przeczytaj także – Gmina Biecz: zielone strefy energetyczne to niska emisja i efektywność energetyczna
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.